Anasayfa / +Sondakika / Irak ve Türkiye’den flaş hamle!
petrol
petrol

Irak ve Türkiye’den flaş hamle!

Alternatif petrol boru hattı için çalışmalara başlandı. Irak, Kürt Bölgesel Yönetimini bypass edecek petrol boru hattını onarmaya başladı.

Irak, bağımsızlık referandumunun ardından Kürt yönetimine karşı aldığı önlemler kapsamında, Kürt bölgesinden Türkiye’ye uzanan petrol boru hattını bypass etmeye hazırlanıyor. Bağdat yönetimi, bunun için var olan başka bir hattın onarımına başladıklarını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Irak Petrol Bakanlığı, “Kerkük-Ceyhan petrol boru hattındaki ihracatı günlük 400 bin varile çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.  Dün, Başbakan Haydar el-İbadi başkanlığında toplanan Irak Milli Güvenlik Kurulu, IKBY ile özellikle petrol ihracatı ve satışı gibi tüm ticari ilişkilerin durdurulması ve bu konuda sadece Bağdat ile çalışılmasını istemişti.

BARZANİ’YE BAYPASS UYGULANIYOR

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Bilkent Üniversitesi Öğretim Görevlisi Necdet Pamir“Bu yeni boru hattının yapılması Necirvan Barzani’ye bir nevi baypass uygulamasıdır.” dedi.

“Normalde Irak’tan gelen petrolün Ceyhan’a ulaşmasını sağlamak üzere inşa edilen iki tane paralel hat var. Toplam  1.4 milyon varil taşıyabilecek kapasiteye sahip.” diyen Pamir, “Irak yönetimiyle yapılan anlaşmaya göre de bu hat senelerdir çalışır. 2010 yılında Barzani takımı Fiilibir durum yaratıp burada petrol gelirleri sağladılar. 2014 ten itibaren ise  Habur’un karşı tarafında bir ölçüm istasyonu var. İster Irağın güneyinden, ister Kuzeyinden  petrol gelsin burada petrol ölçülür ve o şeklide Türkiye’ye girer. Oradaki ölçüm istasyonunu Barzani bypass ederek ismi olmayan bir boru hattı yaptı. Şimdi ise Irak Yönetimi  eski boru hattını açarak Barzani’ye baypass  uyguluyor.” ifadelerini kullandı.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

tsk

TSK’dan Acı Haber!

Dün 11 askerin şehit olduğu Zeytin Dalı Harekatı’nın 23. gününde bir acı haber daha geldi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir