Anasayfa / +Manşet / İtalya’da Kadın Çalışanlar İçin ‘Regl Dönemi İzni’ Geliyor

İtalya’da Kadın Çalışanlar İçin ‘Regl Dönemi İzni’ Geliyor

İtalya, kısa bir süre sonra, çalışan kadınlar için resmi “regl dönemi izni” politikası olan ilk Avrupa ülkesi olabilir.

İtalya parlamentosu onaylandığı taktirde şirketlerin regl dönemi yaşayan kadın çalışanlarına her ay üç günlük ücretli izin verilmesini mecbur kılan bir yasa tasarısı üzerinde çalışmalar başlattı.

The Independent’in haberine göre bu yasa önergesi hem yerel hem de global medyada da hızlıca yerini buldu. Kadın dergisi Marie Claire’in İtalyan baskısı bunu “İlerlemenin ve sosyal sürdürülebilirlik standardının gerçek bir örneği” olarak nitelendirdi.

Bazı çevreler, yasanın işgücüne katılmak için zaten mücadele verilen bir ülkedeki kadınları kötü etkileyecek olması nedeniyle, daha çok sorun yaratacağından endişe ediyor.

Lorenza Pleuteri, başka bir kadın dergisi olan Donna Moderna’da şöyle yazıyor:

Eğer kadınlara daha fazla ücretli izin verilirse işverenler kadınlardan ziyade erkekleri işe almak için daha çok istekli olabilirler.

Kağıt üzerinde, İtalya’nın kadınlar için tasarlanmış iş kanunları elbette var. Örneğin  birkaç istisnai durum dışında kadınlar beş aylık ücretli annelik izinlerini kullanmak zorundalar. Bu dönemde, yeni anne olmuş bir kadının maaşının %80’i İtalya Sosyal Güvenlik Kurumu INPS tarafından ödeniyor. Bundan sonra, her iki ebeveyn de isteğe bağlı olarak altı aylık ebeveyn izni kullanıp, bu süre içinde maaşlarının %30’unu alma hakkına sahip.

Bununla birlikte, İtalyan kadınları gerçekte, iş piyasasında diğer gelişmiş ülkelerdeki kadınlardan çok daha geride diyebiliriz. İtalya, Avrupa’nın kadınların işgücüne katılım oranının en düşük olduğu ülkelerden biri. İtalyan kadınların %61’i çalışıyor ve bu %72 olan Avrupa ortalamasının oldukça altında kalıyor.

Bu tür bir iş kanunun ters tepmesi konusunda oldukça fazla endişe olduğu kesin.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir