Anasayfa / +Sondakika / Sanayi üretimindeki artış ümit veriyor!

Sanayi üretimindeki artış ümit veriyor!

Ülkemizdeki sanayi üretimindeki artış gün geçtikçe hızlanıyor. Haziranda sanayi üretimindeki artış yüzde 5.5 seviyelerine kadar yükseldi. Detaylar haberimizde…

 

Avrupa’da yaşanan yavaşlamaya rağmen Türkiye’de üretimin çarkları hızlanarak artmaya devam etti. Canlanan iç istek ve otomotivde grevlerin sona ermesiyle sanayi üretimine yansıdı ve haziranda yüzde 5.5 oranında artış kaydetti. Arındırılmamış bazda ise yüzde 7.4 seviyesine yükseldi. Türkiye böylelikle sanayide son 1.5 yılın en yüksek artışını vurguladı.

Ekonomik büyümenin en oldukça büyük göstergesi olan endüstri üretimi haziranda beklentilerin üzerinde yüzde 5.5 arttı. Dünya ekonomisini peşinden sürükleyen Çin’de büyümenin sürat kesme endişesi ve Avrupa’nın en oldukça büyük ekonomisi Almanya’da endüstri üretiminin yüzde 1.4 daralmasına rağmen Türkiye’de çarklar süratlendi. Endüstri üretimi haziran ayında, ihracata dönük üretim artışı, Tüpraş’taki kapasite artışı ve otomotiv sektöründeki grevlerin sona ermesi hemen peşinden canlanan üretimle yüzde 3 beklentilerine karşılık yüzde 5.5 arttı. Üretim, haziranda arındırılmamış bazda ise yüzde 7.4 ile beklentilerin oldukça üzerinde bir artış vurguladı. Böylelikle senelik bazda Ocak 2014’ten bu yana en yüksek artışa ulaşılmış meydana geldi. Büyümenin en mühim öncü göstergelerinden olan endüstri üretiminde böylece ilk çeyrekteki yüzde 1.3’lük artış ikinci çeyrekte yüzde 3.9’a yükseldiği kaydedildi.

BEKLENTİLERİ AŞTI

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3 olan beklentilerin üzerinde yüzde 5.5 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi bir önceki aya göre yüzde 2.4 artarken arındırılmamış sanayi üretimi Haziran’da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.5 olan beklentilerin üzerinde 7.4 arttı. TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış üretim ise ikinci çeyrekte önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3.9 arttı.

KLİMA ÜRETİMİ DE VAR

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında, haziranda aylık bazda en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında görüldü. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini açıkladı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında haziranda bir önceki aya göre en yüksek artış, yüzde 13,3 ile dayanıklı tüketim malı imalatında oldu. en yüksek artış yüzde 32,9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

Beyaz eşya, oto satışları etkili

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sanayi üretiminin dış piyasalarda yaşanan tüm gerilimlere rağmen haziranda beklentilerden daha iyi performans sergilediğini bildirdi. Işık, haziranda ithalat rakamları, beyaz eşya ve otomobil satışlarının iç talepte canlanmaya ve dolayısıyla sanayi üretiminde artışa işaret ettiğini, bunların bir sonucu olarak sanayi üretiminin artışında iç talebin etkisinin daha belirgin görülmeye başlandığını belirtti. Işık, şunları kaydetti: “Türkiye büyümesi ikinci çeyrekte ilk çeyreğe göre büyüme hızlanmış ve beklentilerimizle uyumlu bir tablo ortaya koymuştur.”

% 4’e yaklaşabilir

BGC Partners Başekonomisti Özgür Altuğ, sanayi üretiminin, Tüpraş’ın kapasite artışı ve Mayıs ayındaki protestoların ardından Haziran ayında otomotivde üretimin artmasının desteğiyle beklentilerin üzerinde bir artışa işaret ettiğini söyledi. Altuğu, “Haziran verisinin ardından ikinci çeyrekte sanayi üretiminin birinci çeyrekteki yüzde 1.3’ten yüzde 3.9’a yükseldiğini hesaplıyoruz. Veri büyümenin ilk çeyrekteki yüzde 2.3’ten ikinci çeyrekte yüzde 4’e yaklaşabileceğine işaret ediyor”

Editör: Editor Yazar

İlginizi Çekebilir

tsk

TSK’dan Acı Haber!

Dün 11 askerin şehit olduğu Zeytin Dalı Harekatı’nın 23. gününde bir acı haber daha geldi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir