Anasayfa / +Sondakika / Soya Pamuğun yerini alıyor!

Soya Pamuğun yerini alıyor!

Söke’de soya fasulyesi ekimi giderek artıyor. Söke Ziraat Odası Başkanı Kocabaş gelecek yıllarda soyanın pamuğun yerini alabileceğini belirtti. Detaylar haberimizde…

 

Türkiye ‘nin pamuk ihtiyacının önemli bölümünü karşılayan Söke ovasındaki üreteciler girdi maliyetleri ve fiyat düşüklüğü nedeniyle alternatif tarım ürünlerine en çok da soya fasulyesine yöneldiği bildirildi.
Söke Ziraat Odası Başkanı Kemal Kocabaş, yaptığı açıklamada, Söke ovasında en çok ekilen ürünün pamuk olduğunu ancak son yıllarda girdi maliyetinin arttığını, bu nedenle vatandaşların alternatif ürünler denediğini söyledi.
Üreticilerin son iki yıldır soya fasulyesi ektiğini ve iyi sonuçlar elde ettiğini anlatan Kacabaş, şunları söyledi:
“Geçen yıl deneme amaçlı üretilmişti. Bu yıl biraz daha artarak yaklaşık 4 bin dekar soya fasulyesi ekimi yapıldı. Soya fasulyesinin sonraki yıllarda daha iyi olacağı düşüncesindeyiz. Soyaya ilginin giderek artmasında etken girdi maliyetlerinin çok düşük olması, hastalık zararlıların olmaması, üreticinin en büyük belası olan domuz belasının bu ürüne zarar verememesidir.”
– Çiftçiler memnun
Kendine ait tarlasında bu yıl soya fasulyesi ekimi yapan çiftçilerden Musa Muslu, Söke Ovası’nın verimli bir arazi olduğunu ve yılda üç kez ürün elde etme olanaklarının bulunduğunu belirtti.
Şimdiye kadar pamuk ektiğini ancak yüksek maliyet nedeniyle soya fasulyesi ekmeye karar verdiğini anlatan Muslu, “24 dekar arazime ektiğimi soya fasulyesinden beklentimizin üzerinde ürün elde edeceğimiz söyleniyor. Bu ürünün, pamuğa göre maliyeti çok düşük. Kazancı da yine pamuktan daha fazla. Aldığımız bilgilere göre Türkiye’nin soya ihtiyacının 8’i yerli üretimle, geriye kalan kısmı dışarıdan ithal edilerek karşılanıyormuş. Soya fasulyesinin çevreye de çok büyük faydası var. Bu şekilde giderse, pamuk kazanç olarak soya ile kıyaslanmaz duruma gelecektir” diye konuştu.

 

Editör: Editor Yazar

İlginizi Çekebilir

tsk

TSK’dan Acı Haber!

Dün 11 askerin şehit olduğu Zeytin Dalı Harekatı’nın 23. gününde bir acı haber daha geldi. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir