Anasayfa / +Manşet / Cumhuriyet’in 94. Yılı
29 ekim
29 ekim

Cumhuriyet’in 94. Yılı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94. yıl dönümü, başkent Tunus’ta verilen resepsiyonla kutlandı.

Türkiye’nin Tunus Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan’ın ev sahipliğinde başkentte bir otelde düzenlenen etkinliğe, Türkiye’nin “onur konuğu” olduğu “Uluslararası Tarım, Tarım Makineleri ve Balıkçılık Fuarı” (SIAMAP 2017) için ülkede bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tunus Tarım ve Balıkçılık Bakanı Semir et-Tayyip, Katar Belediye ve Çevre Bakanı Muhammed bin Abdullah er-Rumeyh, ülkedeki diplomatik misyonlar ve iş dünyasından temsilciler katıldı.

Resepsiyonda, Türk ve Tunus milli marşları, Tunus’ta faaliyet gösteren Uluslararası Maarif Okulu öğrencileri tarafından seslendirildi.

Büyükelçi Doğan, etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye ve Tunus’un zor zamanlarında birbirine destek olduğuna değinerek, 1853-1856 Kırım Savaşı dönüşünde Tunuslu askerlerin Kastamonu’da kurduğu Tunuslar isimli köyün hikayesini aktardı.

Köyde her yıl 23 Ağustos’ta “Türk-Tunus Dostluk Günü”nün kutlandığını dile getiren Doğan, Türk ve Tunusbayraklarının bu dostluğun sembolü olarak yan yana dalgalandığını ifade etti.

Tunuslu bakan Semir et-Tayyip ise iki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel derinliğe ve ortak istikbale sahip olduğunu vurguladı.

Türkiye’den gelen halk oyunu ekibinin de sahne aldığı resepsiyon kapsamında, Tunus’ta faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşları açtıkları stantlarda ürün ve hizmetlerini tanıttı.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri insan güvenliği için oldukça önemlidir. Bu sistemler sayesinde kolluk güçleri olay mahalline tam …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir