Anasayfa / +Manşet / Fırat Kalkanı Harekatı Sona Erdi

Fırat Kalkanı Harekatı Sona Erdi

7 ay süren Fırat Kalkanı harekatında 72 askerimiz şehit oldu. 24 Ağustos 20106’da başlayan harekat MGK toplantısı sonunda bitirildiği haberi geldi.

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, “Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir” denildi.

Operasyon kapsamında son olarak El Bâb 24 Şubat’ta IŞİD’den temizlenmiş ve kente ÖSO militanları yerleştirilmişti

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, şu ifadeler yer almıştı: “BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinden kaynaklanan Meşru Müdafaa Hakkımız gereği, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde Koalisyon Güçleri ile koordineli olarak başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı’nda, 24 Şubat 2017 tarihi itibariyle Bâb bölgesi kontrol altına alınmıştır.”

El Bâb’ın temizlenmesinden kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Nihai hedefimiz El Bâb değildir’ demişti

TSK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise ‘243 meskun mahal ve 2015 kilometre karelik alan kontrol altına alınmıştır’ ifadelerine yer verildi.

Yıldırım: ‘Bundan sonra yapılabilecek operasyon başka isimle anılacak’

Bu akşam NTV yayınına katılan Binali Yıldırım‘ın açıklaması şu şekilde:

‘El-Bab’ta her şey kontrol altında. Bundan sonra gerek DEAŞ‘a yönelik gerek başka bir şekilde bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir şey olursa, herhangi bir icraat yaparsak bu yeni bir harekattır. Yani Fırat Kalkanı Harekatı bitmiştir, bundan sonra ihtiyaç olması halinde artık yapılabilecek bir hareket artık başka bir isimle anılacak.’

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

twitter

Twitter Çöktü!

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Twitter çöktü. Siteye saat 23.00 itibariyle erişim sağlanamadı. Sorun yaklaşık 15 dakika …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir