Anasayfa / +Sondakika / G20 Zirvesi’nde Oturma Düzeni Belli Oldu

G20 Zirvesi’nde Oturma Düzeni Belli Oldu

Antalya’da düzenlenecek G20 Liderler Zirvesi’nde oturma düzeni büyük ölçüde netleşti. Zirve çerçevesinde yapılacak oturumlarda, ev sahibi olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın solunda ABD Başkanı Barack Obama, sağında ise Çin Devlet Başkanı Xi Jinping bulunacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Almanya Başbakanı Angela Merkel ise yuvarlak masada Erdoğan’ın uzağında yer alacak.

ZİRVE PROGRAMI

G20 Antalya Zirvesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 15 Kasım öğlen saatlerinde G-20 üye ve davetli ülke liderleri ile uluslararası kuruluş başkanlarını karşılamasıyla başlayacak. Ardından liderler, çalışma yemeğinde kalkınma ve iklim değişikliği konularını ele alacaklar.

Liderler, bu oturumu müteakip aile fotoğrafı çektirmelerinin ardından, “Kapsayıcı Büyüme: Küresel Ekonomi, Büyüme Stratejileri, İstihdam ve Yatırım Stratejileri” başlıklı oturumda biraraya gelecekler.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, liderler ve eşleri onuruna bir resepsiyon verecek. Bunu takiben liderler, Erdoğan’ın başkanlığında düzenlenecek çalışma akşam yemeğinde “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi”
konusunu ele alacaklar.

Zirvenin ikinci günü olan 16 Kasım 2015 tarihinde ilk çalışma oturumunda liderler “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecekler. Müteakiben düzenlenecek çalışma öğle yemeğinde ticaret ve enerji konularını ele aldıktan sonra Antalya Bildirgesi ve Antalya Eylem Planı’nı kabul edecekler.

Zirve, 2016 yılında G20 dönem başkanlığını üstelenecek olan Çin’in Devlet Başkanı tarafından dönem başkanlığı önceliklerine ilişkin yapılacak sunum ile sona erecek.

Antalya Zirvesi sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenecek basın toplantısı ile dünya kamuoyuna duyurulacaktır.

Editör: Hulusi Çınarlı

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir