Anasayfa / +Manşet / İşte Fotoğraflar ve Öne Çıkan Başlıklar Yeni Yasama Yılı!
Erdoğan
Erdoğan

İşte Fotoğraflar ve Öne Çıkan Başlıklar Yeni Yasama Yılı!

TBMM 26’ncı dönem 3’üncü yasama yılı başladı. Açılışa HDP’li vekiller katılmadı. Töreni sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, MHP lideri Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Akar, bazı bakan ve yüksek yargı üyelerinin katıldığı bir zirve gerçekleşti. Ancak CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun toplantıya davet edilmediği ortaya çıktı. Meclis Başkanı ‘Başka randevusu vardı’ açıklamasında bulundu, Kılıçdaroğlu ise ‘Meclis Başkanı’na yalan yakışmıyor’ yanıtını verdi. Gergin başlayan yasama yılına yakından bakalım. Yasama yılı açılışı Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ve saygı duruşu ile başladı.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, ilk defa prompter kulladı. Masalara halk arasında dikensiz kaktüs olarak bilinen “sukulent” bırakıldığı görüldü. Yeni yasama yılının açılışında Meclis’e hitap eden Erdoğan, konuşmasında: “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğine ihtiyacının kalmadığını, ancak süreci bitiren taraf olmayacağını” söyledi.

Erdoğan’ın konuşması sonunda CHP’liler ayağa kalkmadı ve alkışlamadı. HDP ise yasama yılı açılışına katılmadı. HDP’li vekiller, partilerinin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bulunduğu Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi yakınlarında grup toplantılarını gerçekleştirdi. Erdoğan, HDP’li vekillerin açılış törenine katılmamalarına ilişkin: “Onların yeri Kandil biliyorsunuz” dedi.

HDP’nin yanıtı ise şöyle oldu: ‘Kemalbay, AKP Genel Başkanı yerimizin Kandil olduğunu söylemiş. Kendisi her türlü yolu kullanarak muhalefetten kurtulmak istiyor. Biz asla ve asla bu rüyalarının gerçekleşmesine izin vermeyeceğiz.’ dedi. Açılış töreni sonrasında Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın makam odasına bir toplantı gerçekleşti, ancak bu liderler zirvesinde CHP lideri yoktu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım, MHP Genel Başkanı Bahçeli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan ve bazı yüksek yargı organı başkanı ile Meclis Başkanı Kahraman’ın makam odasında bir araya geldi.

CHP Meclis Grubu, toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun davet edilmediğini duyurdu. Sorulan soru üzerine Kahraman “Herkesi davet ettik. Galiba randevusu vardı” dedi. Kılıçdaroğlu’nun yanıtı ise sert oldu: “TBMM Başkanı’na yalan söylemek yakışmıyor.”

CHP Meclis Grubu’ndan yapılan açıklamada ise: “TBMM Başkanı’nın odasında yapılan toplantıya Sayın Genel Başkan’ın çağrıldığı bilgisi doğru değildir. Sayın Genel Başkan’ın bu görüşmeden haberi olmadığı gibi toplantıya da davet edilmemiştir” denildi. Yeni yasama yılının başlaması dolayısıyla Meclis’te resepsiyon verildi.

Tören salonunda düzenlenen resepsiyona, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, YSK Başkanı Sadi Güven, bazı Bakanlar Kurulu üyeleri, milletvekilleri, bürokratlar, kuvvet komutanları, yabancı misyon temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Yaşanan ‘iletişim aksaklığı’ sonrası TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Kemal Kılıçdaroğlu’nu böyle karşıladı. Kahraman’ın odasında liderlerin bir araya gelmesine ilişkin “Meclis Başkanı, kopukluk olduğunu söyledi, özür diledi. Bizim cephede bir iletişim kopukluğu yok.” dedi. Erdoğan, MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’la rozetlerini değiştirdi. Adan “Bayrak değişimi” diyerek espri yaptı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan’ın Türk bayrağı rozetini beğenen Erdoğan, Adan’ın rozetinin fosforlu olduğunu kaydetti. Erdoğan, Adan ile rozetlerini değiştirirken, Adan “Bayrak değişimi.” diyerek espri yaptı. Erdoğan, “Hayırlı olsun.” derken, Kahraman, güzel bir değişim olduğunu ifade etti.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

twitter

Twitter Çöktü!

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Twitter çöktü. Siteye saat 23.00 itibariyle erişim sağlanamadı. Sorun yaklaşık 15 dakika …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir