Anasayfa / +Manşet / Meral Akşener Dengeleri Bozdu!
meral akşener
meral akşener

Meral Akşener Dengeleri Bozdu!

Son anket sonuçları açıklandı. 25 Ekim 2017 günü Meral Akşener liderliğinde kurulan İYİ Parti, Türk siyasetinde dengeleri de deyim yerindeyse alt üst etti. Gezici Araştırma Şirketi’nin son araştırması da 2007 yılından beri 4 partili sistemin hakim olduğu siyasetin ‘kendi kendini’ yeniden dizayn ettiğini ortaya koydu. İşte İYİ Parti’nin kuruluş aşamasından hemen önce yapılan son anketin ışığında, Türk siyasetinde son durum.

Omurgasını MHP’den ihraç edilen isimlerin oluşturduğu İYİ Parti’ye ilişkin ‘en kapsamlı’ ilk çalışma Muraz Gezici’nin yöneticiliğini yaptığı Gezici Araştırma Şirketi’nden geldi. 10-15 ekim tarihleri arasında yapılan araştırmada yeni partinin (İYİ Parti) oy oranının yanı sıra, 2019’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin seçmen analizi de yer verildi. İşte son seçim anketinden tablolar eşliğinde çarpıcı sonuçlar.

Araştırmaya katılanların Meral Akşener’in siyasi duruşunu nasıl değerlendirdiğine ilişkin dağılım incelendiğinde % 22,7’si olumlu buluyor, % 16,8’i ise kısmen olumlu buluyor, % 8,3’ü ise kısmen olumsuz buluyor. %  17,4’ü ise bir fikri olmadığını ifade ediyor. Araştırmaya katılanların % 60’ı Meral Akşener’in siyasi duruşunu ‘olumlu’ olarak değerlendiriyor. % 32’si ise olumsuz buluyor.

Ankete katılanların Meral Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde ise şu sonuçlar ortaya çıkıyor; % 10,1’i kesinlikle her koşulda oy vereceğini ifade ederken % 19,1’i  oy verebileceğini ve % 17,8’i kararsız olduğunu ifade ediyor. Toplumun % 50’sine yakın bir oran Meral Akşener’in kurduğu partiye oy verme potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor.

Araştırmaya katılanların Meral Akşener parti kurduğunda oy verip vermeyeceğine ilişkin dağılım incelendiğinde ise şu sonuçlar ortaya çıkıyor. % 51’i oy vermeyeceğini ifade ederken % 25,8’i kararsız olduğunu ve % 23,2’si oy vereceğini ifade ediyor. Analize göre ise; “Farklı soru kalıplarıyla seçmenin Meral Akşener’in yeni kurduğu partiye oy verme potansiyeli olduğu” görülüyor.

Ankete yarın verenlerin Türkiye’de yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu düşünüp düşünmemesine ilişkin dağılım incelendiğinde ise % 44,6’sının “ihtiyaç olduğunu” söylediği, % 45,3’ünün ise ihtiyaç olmadığını belirttiği gözleniyor. Bu soruya muhatap olanların % 10,1’i ise ‘kararsızım’ yanıtını vermiş.

AKP’LİLERİN YARISI İYİ PARTİ’Yİ DUYMAMIŞ!

Araştırmaya katılanların Meral Akşener’in parti kuracağını duyup duymamasına ilişkin dağılım incelendiğinde ise şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor; % 78’i bu haberi duyduğunu ifade ederken % 21,1’i duymadığını ifade ediyor. Sonuçlara göre; AKP seçmenin % 44,3’ü ise yeni kurulan olan partiyi duymamış.

İYİ PARTİ’SİZ BİR SEÇİMDE ŞU SONUÇLAR ORTAYA ÇIKIYOR

Araştırmaya katılanların olası bir erken genel seçimde hangi partiye oy vereceğine ilişkin dağılım incelendiğinde ise şu rakamlar ortaya çıkıyor: % 47,1’i AKP’ye oy vermek istediğini ifade ederken % 26,8’i CHP’ye ve % 13,5’i MHP’ye oy vermek istediğini ifade ediyor.

İYİ PARTİ SEÇİMLERE GİRDİĞİNDE DENGE DEĞİŞİYOR… AKŞENER’İN OYU YÜZDE 37,5

Araştırmaya katılanların olası bir erken genel seçimde hangi partiye oy vereceğine ilişkin dağılım incelendiğinde ise % 43,8’inin AKP’ye oy vermek istediğini söylediği, % 19,5’inin Sayın Meral Akşener’in kuracağı partiye (İYİ PARTİ) oy vermek istediğini ve % 18,5’inin ise CHP’ye oy vermek istediği gözleniyor. Meral Akşener’e oy verenlerin oranı % 19,5 bunun yanında vermeyenlere sorulduğunda ikinci partim diyenlerin oranı ise % 18 olduğu görülüyor. Meral Akşener’in kurduğu partinin kısa ve orta vadede oy oranı ise araştırmada % 19,5+ % 18 = % 37,5 olarak vurgulanıyor.

MURAT GEZİCİ’NİN DEĞERLENDİRMESİ

Kamuoyu araştırmasını yapan Gezici Araştırma Merkezi Başkanı Murat Gezici ise son yaptığı çalışma ile ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor ‘Sayın Akşener’in özellikle kararlı ve dik duruşu bunun yanı sıra kadın oluşu halk tarafından takdir görülmekte ve desteklenmektedir. Araştırma sonuçlarına göre Akşener’in özellikle güven vermesi ve tanınırlılığının artmasıyla birlikte oy potansiyelinde ciddi artış olacağı gözlenmektedir. Kararsız seçmenin Akşener’e oy verme konusunda en büyük kararsızlık yaşama nedeni henüz yeni bir parti olduğu için tecrübesizlik olabileceği düşüncesidir. Araştırmaya katılan halkın yaklaşık yarısı Türkiye’de yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu vurgulamaktadır. Yeni bir partinin kurulmasıyla geleceğe yönelik beklentilerin karşılanabileceği ile ilgili genel bir kanı olduğu görülmektedir. Olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Akşener’in Sayın Erdoğan’la birlikte aday olması durumunda ciddi anlamda bir seçim yarışının olacağı şimdiden öngörülmektedir. Özellikle geçmiş yıllardaki seçim süreçleri de göz önünde bulundurulduğunda, 2019 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler bağlamında 1999 yılında karşılaşılan duruma benzer bir sorunun çıkması büyük bir ihtimal olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatırlanacağı üzere 1999 yılındaki Genel seçimlerde DSP, MHP ve diğer partiler anlamında öngörülemeyen sürpriz sonuçlar iktidar değişikliğine sebep olmuş fakat sürecin 2002 yılında farklı bir merhaleye gitmesini de beraberinde getirmişti.’

Ankete katılıp yanıt verenlerin olası bir erken genel seçimde oy vermek istediği parti dışında ikinci olarak düşündüğü partiye ilişkin dağılım incelendiğinde ise çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.
Katılımcıların % 24’ü MHP’ye oy vermek istediğini ifade ederken % 18’i ise Meral Akşener’in kuracağı partiye oy vermek istediğini % 18’i ise henüz kararsız olduğunu söylüyor.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir