Anasayfa / +Sağmanşet / Reklam Kampanyalarında Tutarlılık Markalar İçin Ne Kadar Önemli?

Reklam Kampanyalarında Tutarlılık Markalar İçin Ne Kadar Önemli?

Geldiğimiz çağda reklam tüm firmalar için olmazsa olmazlar arasındadır. Çünkü reklam rekabetin bu kadar arttığı bir dönemde her şeydir.

Reklam doğru yapıldığında mal veya hizmet ne olursa olsun firmanın satış cirosunun yükselmesine, bilinirliğin artmasına dahası kurumsallaşmaya yardımcı olur. Çünkü reklam itici güçtür. Reklam pazarlamanın olmazsa olmazıdır.

Ama reklam deyip geçmemek gerekir. Reklamın iyisi kötüsü olmaz da yanlış bir kavramdır. Yanlış bir reklam kampanyası, yanlış bir reklam stratejisi firmanın bütün iyi imajını silebilir dahası satılabilecek bir malın satılmasına engel olduğu gibi firmayı zarara bile götürebilir.

O yüzden işinde kendini kanıtlamış, Uluslar arası reklam firmaları ile çalışmak önemlidir.  Çünkü bu tarz firmalar doğru reklam kampanyaları düzenleyen tutarlı firmalardır. Üstelik İstanbul reklam konusunda bir numaralı kenttir çünkü reklamın tüm alanlarında kendini kanıtlamış firmalar tutarlı reklam kampanyaları düzenler. Bu kentteki reklam firmalarına bakıldığında kreatif direktörler, grafik tasarım bölümü mezunu insanlar, konusunda yetkin işçiler ve işletme eğitimi almış kişilerin, özetle hem mavi hem de beyaz yakalı tam yetkinlik taşıyan insanların olduğu firmalardır ve bu ekipler firmalara ciddi katkı sağlar.

Hangi Firmaya Hangi Reklam Kampanyası Uygundur? 

Yukarıda da üzerinden kısaca geçildiği üzere reklam kampanyalarında tutarlılık markalar için önemlidir. Çünkü tutarlılık aynı zamanda firmanın verdiği marka imajının sürdürülebilirliği demektir. Firmanın markalaşma alanında kendini güçlendirmesi demektir. Ülkemizde çok bilinen bir jean markası yıllardır aynı slogan ve türevleri ile reklam kampanyaları düzenlemiş akabinde de pazarda da ciddi bir pay elde ederken, marka değerini yıllar içinde güçlendirir hale gelmiş durumdadır.

Eğer aynı jean markası farklı biçimlerde her sezon karşımıza çıksaydı belki de bugün kot pantolon denince akla ilk gelen  markalardan biri haline gelmeyecekti. O yüzden tutarlı ve istikrarlı bir reklam kampanyası firmayı oldukça ileri boyuta getirir.

Tutarlı olmayan insan davranışlarının, çelişkili ifadelerin insan ilişkilerinde karşısındakine güven vermemesi gibi tutarlı olmayan reklam kampanyaları da markanın güven vermesini engeller. Unutulmaması gereken bir gerçektir ki güven reklam kampanyalarının olmazsa olmazıdır Güveni sağlamak ise reklam kampanyalarının hem kendi içinde, hem de devam eden kampanyalarında sürdürülebilirliği ile sağlanır.

Reklam kampanyalarında tutarlılığı sağlamanın en önemli yollarından birisi aynı reklam firması ile çalışmaktan geçer. Zira reklam firması artık sizin firmanızı tanır, gelişiminizi takip eder ve attığınız adımlara uygun reklam kampanyaları düzenleyerek sürdürülebilirliği sağlar.

Reklam kampanyasının kendi içindeki tutarlılık ise firmanın hizmet ya da üretim alanında yaptıkları ile uyumlu olan bir reklam kampanyası demektir. Yani ürüne ve hizmete uyan doğru bir biçimde firmayı anlatan reklam kampanyası kendi içinde tutarlı olan bir reklam kampanyasıdır.  Reklamda firmayı abartmak ya da olduğundan daha basit hazırlamak reklamın tutarsızlığıdır zira hizmet ya da ürün ile örtüşen bir kampanya olmaktan uzaktır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Bekir Bozdağ

Hükümetten Terör Destekçilerine Açık Uyarı!

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin terör örgütü YPG’ye yeni silah nakledip nakletmediğine …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir