Anasayfa / +Sondakika / Wİ-Fİ DEĞİL Lİ-Fİ ŞİFRESİ ALABİLİR MİYİZ DİYECEĞİZ ARTIK

Wİ-Fİ DEĞİL Lİ-Fİ ŞİFRESİ ALABİLİR MİYİZ DİYECEĞİZ ARTIK

815a8d6ca9bb67b48c49b0ccd02be45b
Uzun zamandır üzerinde çalışılan ve teknoloji adına birçok beklentiye karşılık olabilecek teknolojinin adı aslında li-fi. Aslında teori olarak wi-fi ile aynı işlevlere sahipolan bu teknoloi teknikteki bazı özellikleriyle wi-fi’den keskin sınırlarla ayrılıyor. Örneğin li-fi demek saniyeler içinde 18 tane film indirebilmemiz demek oluyor.
Bu konu üzerinde araştırmalarını sürdüren bilim adamları bu teknolojinin tekniğini kısaca şöyle açıklıyorlar ki gerçekten de oldukça basit görünüyor. Şu an mevcut olarak aydınlatmada kullanılan led lerin içine veri aktarımı da sağlayan mikroçipler konulacak böylece aydınlanma sağlanırken aynı zamanda da veri akışı sağlanmış olabilecek. Bu şekilde çevreci de bir girişimin söz konusu olacağını söyleyen bilim adamları bu teknolojinin hayatımıza girmesiyle şimdiye kadar ki interaktif hayatımızın bambaşka bir boyuta taşınacağının da müjdesini veriyor.

Bu teknoloji ve wi-fi bir araya geldiğinde aslında birçok şey de daha üretken hale getirilebilir. Çünkü bazı noktalarda da bu teknolojinin dezavantajları var. Şöyle ki , wifi de ortam ne olursa olsun herhangi bir kopma olmadan veri aktarımı sağlanabiliyordu. Oysa bu teknolojide ışığı kesen herhangi bir cisimde bağlantılarda kopuşlar yaşanması olası sorunlaru beraberinde getirecek gibi duruyor. Ancak bilim adamlarına göre 1gb lık boyuta sahip bir veriyi bile dakikalarda ulaştırabilen bir teknoloji için aşılamayacak sorunlar yok. Bu aksaklığın da çözümlenebileceğini belirtiyorlar.Bu teknolojinin ne zaman kullanıma geçeceği ise şu an bizler için sadece merak konusu.

Editör: Burcu Erdoğan

Burcu Erdoğan

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir