Anasayfa / +Manşet / Yasak Madenler Yine 7 Can Aldı!
madenci
madenci

Yasak Madenler Yine 7 Can Aldı!

Şıranak’ta kömür ocaklarında son 4 yılda meydana gelen kaza ve göçüklerde toplam 18 işçi öldü, 11 işçi yaralandı. Çıkarılan kömürün, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca bölgedeki 20 ilde bulunan yoksullara ücretsiz dağıtıldı ileri sürüldü.

Şırnak’ta, kömür ocakları bölgesinde dün 7 işçinin ölümü, 1 işçinin ağır yaralanmasına neden olan göçükle ilgili Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı; firma sahibi ve 2 çalışanı gözaltına alındı. Bölgedeki kömür ocaklarının, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca 2013 yılında kapatıldığı, Şırnak Valiliği’nin de 2014 yılında çıkardığı genelgeyle, güvenlik önlemleri yetersiz olduğundan bölgede kömür çıkarılmasını yasakladığı ortaya çıktı.

4 YILDA 18 İŞÇİ ÖLDÜ

Bakanlık ve Valiliğinin kararlarına rağmen söz konusu ocaklarda son 4 yıl içerisinde meydana gelen göçük ve kazalarda, dün yaşamını yitiren 7 işçiyle birlikte 18 kişinin hayatını kaybettiği ve 11 kişinin yaralandığı belirtildi.
Öte yandan, çıkarılan kömürün, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca bölgedeki 20 ilde bulunan yoksullara ücretsiz dağıtıldı ileri sürüldü.

ŞIRNAK’TA 7 CAN ALAN GÖÇÜK FACİASI MECLİSE TAŞINDI

Şırnak HDP Milletvekili Leyla Birlik, dün yaşanan ve 7 kişinin ölümü, 1 kişinin ağır yaralanmasına neden olan güçük faciası ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. HDP’li Birlik yazılı soru önergesinde dün yaşanan olay ile ilgili Bakanlık ve Şırnak Valiliğinden yapılan açıklamaları hatırlatarak, “Bakanlığınızın ve Şırnak Valisinin açıklamasında da söz konusu kömür ocağının 2013 yılında kapatıldığı belirtilmiştir. Ancak, Eylül 2014 yılında yani kapatıldığı iddia edilen tarihten 1 yıl sonra yine 50 yaşında bir yurttaşımız aynı kömür ocağında üzerine kaya parçası düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Söz konusu ocağı işleten ve resmi sözleşmesi olan şirketin, devletin başka bir şirketiyle anlaşmalı olduğu iddiaları da tarafıma iletilmiştir”dedi. HDP Şırnak Milletvekili Birlik’in soru önergesinde Bakan Albayrak’tan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

* 7 yurttaşımızın yaşamını yitirdiği Şırnak Maden Faciasının oluşmasına sebep olan teknik yükümlülükler neden yerine getirilmemiştir?
* 2016 yılı içerisinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde kimse sokağa çıkamazken göçüğün olduğu maden ocaklarının işletilmesine kaçak olduğu halde neden izin verilmiştir? Söz konusu ocak neden 4 yıldır hiçbir şekilde gerekli denetime tabi tutulmamıştır?
* Bakanlığınız bünyesinde faciada sorumluluğu bulunan ilgili kurum ve kişilerin tespiti amacıyla idari bir soruşturma ne zaman başlatılacaktır?
* Bakanlığınızın, basında da yer bulan ve Eylül 2014 tarihinde meydana gelen benzer durum sonrasında risk değerlendirmesi ve alınması gereken tedbirler kapsamında bir çalışması olmuş mudur? Eğer olmuşsa 2013 yılında kapatıldığı iddia edilen fakat 2014 yılında benzer bir göçük meydana gelen maden ocağında neden herhangi bir tedbir alınmayarak kaçak işletilmesine izin verilmiştir?
* Ülkenin Enerji Bakanı olarak, yaşanan Şırnak Maden Faciasında birinci dereceden sorumluluğunuz bulunduğu iddialarına katılıyor musunuz?
* Valiliğin Şırnak kömür ocaklarında yaşanan faciayla ilgili “terör örgütü ile bağlantıları yönüyle çok kapsamlı soruşturma başlatıldığını” belirtmiştir. Söz konusu kömür ocağını işleten sözleşmeli şirketin mi “terörle” bağlantıları araştırılacaktır, yoksa kömür ocağını işleten şirketin devletle anlaşmalı olan şirketinin mi? Ya da maden ocağında çalışan ve hayatını kaybeden emekçilerimizin mi terörle bağlantıları mı araştırılacak?
* Şırnak maden ocaklarının kaçı ruhsatsızdır? Ve bu ocaklarda kaç yurttaş kaçak olarak çalıştırılmaktadır?
* Söz konusu ocağı işleten ve resmi sözleşmesi de olan taşeron şirketi devletin hangi şirketiyle anlaşmalıdır? Anlaşmalı olduğu şirketin adı nedir ve sahibi de kimdir?

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Pilsan Sistemleri

Bebek ürünleri üzerinden üretim yapmakta olan Pilsan markasının ürünlerini kullanmak isteyen aileler sitemiz üzerinden daha …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir