Anasayfa / +Manşet / Ygs Sonuçları Bize Ne Anlatıyor?

Ygs Sonuçları Bize Ne Anlatıyor?

Ygs sonuçlarının açıklanmasının ardından ülkemizdeki eğitim seviyesinin, eğitim görmüş gençlerin durumu bize çok şey anlatıyor.

Geçen yıl çeşitli nedenlerle 61 bin 482 aday sınava giremezken bu yıl 102 bin 949 aday sınava girmedi. Bu artışta, bu yıl ilk kez uygulanan ve tartışmalara neden olan 15 dakika kuralının etkili olduğu düşünülüyor.

Adayların bu yıl Türkçe ve Matematik testlerinde doğru ortalamaları geçen yıla göre daha da düştü. En düşük test ortalamaları her yıl olduğu gibi fen ve matematik testinde. 40’ar soruluk testlerde doğru ortalaması matematikte 5, fen bilimlerinde ise 4,6.

Üniversiteye geçişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı sonuçları önceki gün açıklandı. ÖSYM sınava dair sayısal bilgileri de paylaştı.

Adaylara YGS’de Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik, Fen Bilimleri testlerinden 40’ar soru sorulmuştu.

Adayların en düşük test ortalamalarında bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi Matematik ve Fen Bilimleri’nde. Geçen yıla göre üç derste test ortalamaları düştü.

Temel matematik testinde geçen sene 7,8 olan test ortalaması bu yıl 5, fen bilimleri testinde doğru ortalaması 4.6 ile geçen yılla aynı.

Türkçe testinde doğru ortalaması 2016’da 19 iken bu yıl 17.

Sadece sosyal bilimler testinde doğru ortalaması yükseldi. Geçen sene 10,7 olan doğru sayısı bu yıl 12 oldu.

Verilere göre 450 bin kişi matematik, 550 bin kişi ise fen testine dokunmamış gözüküyor…

Geçen yıl çeşitli nedenlerle 61 bin 482 aday sınava giremezken bu yıl 102 bin 949 aday sınava girmedi.

Bu yıl  sınav saati olan 10.00’dan 15 dakika önce salonda olma şartı nedeniyle pek çok öğrenci sınava yetişse bile, 9.45’te  sınav salonuna gelmediği için sınava alınmamıştı.

Uzmanlar bu artışta, bu yıl ilk kez uygulanan ve tartışmalara neden olan 15 dakika kuralının etkili olduğunu düşünüyor.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

twitter

Twitter Çöktü!

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Twitter çöktü. Siteye saat 23.00 itibariyle erişim sağlanamadı. Sorun yaklaşık 15 dakika …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir