Anasayfa / +Manşet / Cengiz Aytmatov ve onun Beyaz Gemi’si

Cengiz Aytmatov ve onun Beyaz Gemi’si

Dünya edebiyatının mühim yazarlarından biridir Cengiz Aytmatov… 1928 yılında Kırgızistan’da doğan yazar, kitaplarını şifahi kültürün unsurlarıyla, efsanelerle, destanlarla süsler. Ve o süslemelerin yanında öyle samimi, öyle ruh dünyamızı sarsan bir anlatım dilini ekler ki, her kitabında okuyucuyu âdeta içine çeker olayların. Kitabındaki karakterleri yanı başımızdaki biri gibi, bazen de kendimiz gibi hissetmemiz de bundandır.

Toprak Ana’dan Elveda Gülsarı’ya, Cemile’den Sultan Murat’a kadar her bir kitabının birçok coğrafyaya ulaşmasında Aytmatov’un hikâyelerinin samimiyeti ve kurgularının başarısı etkilidir. Beyaz Gemi de, bu samimi anlatımın ve nakış gibi işlenmiş bir kurgunun sonucu olarak, bugün hâlâ çok satan kitaplar arasında eskimeden, ama okuyucunun zihin dünyasında daha da demlenerek yerini alan romanlardandır.

Beyaz Gemi’de Saklı Bir Masumiyet

Beyaz Gemi, yedi-sekiz yaşlarında bir çocuğun bütün masumiyetiyle hayatı okumasından, onun tertemiz dünyası ile kirlenen bir dünyanın kesiştiği anlardan, bir çocuğun hayallerinden ve o hayallerin gerçekleşmesine izin vermeyen kötülüklerden bahseder. Fakat bu, o kadar ustaca anlatılır ki romanda, yazar kısa aralıklarla hem gülümsetip hem hüzünlendirir okuyucuyu… Ve Beyaz Gemi öyle tanıdıktır ki her birimiz için, hepimizin içindeki beyazlıkları, masumiyeti ve hayalleri çocukluk yıllarımıza geri götürüp hatırlatır. Okuyucu bütün bu hatırladıklarıyla birlikte, hayalleri gerçekleştirmeye izin vermeyecek kadar hoyratlaşmış bugünü düşünüverir hemen. Çocukluk hayalleriyle arasına giren yılları gözünün önünden geçiverir birden.

Hayat, çocukluk zamanlarımız kadar masum değildir. O bazen öyle gaddarlaşır, öyle zalimleşir ki bir çocuktan önce onun hayallerini öldürür. Bazen de Beyaz Gemi romanındaki gibi, bir çocuk ve onun hayalleri yazık ki ard arda ölür…

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

gülen

Gülen’in Malikanesine El Konuldu!

Bursa Mudanya’nın Çağrışan Mahallesi’ndeki bir malikanenin “FETÖ elebaşı Gülen için yaptırıldığı” iddiaları üzerine Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı harekete …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir