Anasayfa / +Manşet / Akupunktur Tedavisi Nedir?

Akupunktur Tedavisi Nedir?

Çin kökenli bir tedavi yöntemi olan akupunktur, yüzyıllardır kullanılıyor ve tüm dünyaya yayılmış durumda. Bugün birçok ülkede alternatif tedavi olarak tercih edilmekle birlikte, verdiği sonuçlar gayet olumlu. Akupunktur, Acus (iğne) Puncture (batırmak) Latince kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. Bilinen en eski tedavi biçimidir.

 

Akupunktur Nedir, Akupunktur Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

Akupunktur, gümüş, çelik ya da altından yapılmış iğnelerin vücutta belli noktalara batırılarak uygulanan bir tedavi biçimidir. İğnelerin batırıldığı bölgelerden beyne uyarı gider ve o bölgede çeşitli salgılar gerçekleşir. Bu salgılar bölgenin doğal olarak tedavi edilmesini sağlarlar. Kısacası vücut, kendi ilacını kendi üretmiş olur.

 

Vücudun her bölgesine özel farklı boylarda iğneler var. Bu iğneler çok ince ve sivri uçludur. Uzman akupunkturist, iğneler gerekli bölgelere derinin altına ya da kas içine hasta acı hissetmeksizin batırır. Akupunktur seanslarının uzunluğu genellikle 15-45 dakika aralığındadır. Hastanın yaşına ve hastalığın türüne göre seans sayısı belirlenir. Her kür arası 5 ya da 10 gündür. Toplamda seans sayısı en fazla 30’dur ancak, genellikle ortalama seans sayısı 7-12’dir. Seans sayısına uzman karar verir ve hastayı takip eder.

 

Akupunkturun Etki Mekanizması

 

Akupunktur tedavisinin temel etkilerini şöyle sıralayabiliriz;

 

Ağrı Kesici (Analjezik) Etki: ağrılı bölgenin uyarı noktalarına batırılan akupunktur iğneleri, o bölgede vücudun kendi salgıladığı bir tür ağrı kesici olan endorfin ve metenkefalinin salgılanmasını sağlar. Kısa sürede ağrı hissi kaybolur ve kişi kendini daha rahat hisseder.

 

Dengeleyici (Hemeostatik) Etki: vücudun otonom sinir sistemi, iç organların çalışmasını sürekli kontrol eder. Akupunktur ile solunum, sindirim, boşaltım, dolaşım ve üreme gibi sistemler uyarılarak daha iyi çalışmaya başlarlar.

 

Sakinleştirici ( Sedatif) Etki: akupunktur, beynin aktivitesini değiştirebilecek kadar etkilidir. Delta, teta dalgaları azalır ve sakinleştirici beta dalgalarında artış görünür. Akupunktur tedavisi ile kişinin ilaç bağımlılığından, aşırı iştahtan, sigaradan ve epilepsi gibi hayat standardını düşüren rahatsızlıklardan kurtulması mümkündür.

 

Psikolojik Etki: vücudu sakinleştiren akupunktur, bir nevi antidepresan etkisi yapar. Bununla birlikte, serotinin salgısını da arttırır. Kişi kendini daha iyi ve enerjik hisseder.

 

Bağışıklık (İmmün) Sistemini Günlendirme: akupunkturun, bağışıklık sistemini güçlendirdiği artık bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemini de uyaran akupunktur tedavisi, vücudun daha dirençli ve güçlü olmasını sağlıyor.

 

Akupunktur tedavisinin en güzel yanlarından biri ise hiçbir yan etkisinin olmamasıdır. Vücut dışarıdan herhangi bir ilaç almaz, tedavi için gereken ilacı akupunktur sayesinde kendi üretir, kendi enzimlerini yine kendisi salgılar. Özellikle migren ve zayıflama konularında akupunktura sıkça başvurulur. Tedavisi olmayan migren hastalığının günümüzdeki en iyi çözümü akupunktur olarak adlandırılır. Genellikle migren gibi tedavisi kesin olmayan hastalıklar için akupunktur tercih edilmektedir ancak, dünyanın en eski tedavisi yöntemi olan akupunktur birçok hastalığın tedavisinde oldukça faydalı olabilir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir