Anasayfa / +Manşet / Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım Nasıl Tedavi Edilir?

Astım rahatsızlığı heryaş ve cinsiyetteki insanların yaşadığı önemli sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Astıma birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenlerden bazıları Sigara, Toz ve Kronik Rahatsızlıklar gelmektedir. Astım rahatsızlığı yaşayan insanlar hasta olmayan insanlara göre daha fazla solunum yaparlar. Bunun nedeni ise Astım hastalarının çok fazla solunum alıp vermede yaşadıkları sıkıntıdır, astım hastaları normalden fazla solunum yaparlar. Normalden fazla yapılan solunumlardan sesli ve fark edilebilir solunum yapısı bulunmaktadır.

Fazla yapılan solunum, solunum yollarını daraltmakta ve öksürüğe neden olmaktadır ayrıca nefes nefese kalma ve hırıltılı solunumun yaşanmasına neden olur. Astım hastalığını ile ilgili hastane ve çeşitli sağlık merkezlerinde birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu uygulamalardan en bilineni ise nefes egzersizidir. Bu sorunun en bilinen cevabı ise Boteyko Nefes Egzersizidir. Bu egzersizin amacı solunum hacmini normal seviyeye getirmektir. Normal solunum hacmi dakika da 5-6 litre olurken, astım hastalarında bu durum ise dakika da 12-15 litredir.

Boteyko Tekniğini Hakkında Bilgi Edinmenin Yolları

Yapılan bilimsel araştırmalarda Buteyko Nefes tekniğinin astım rahatsızlığında semptomların iyileşmesinde etkili olduğunu ortaya serilmiştir. Buteyko nefes metodu uygulayan hastaların akciğerlerinde % 90 değerinde bronş genişletici ilaçlara olan ihtiyacın % 50 civarında kortikasteroid ihtiyacının azaltarak astım kontrol alındığı gösterilmiştir. Buteyko Nefes tekniği çocuk ve yetişkin astım hastalarında öğrenilmektedir.

Buteyko tekniğinde astım düzeyi ne olursa olsun bu tekniği uygulayan hastaların yüzde 75 ‘inde astım kontrol altına alınmıştır. Buteyko nefes tekniğinin en önemli özelliği uygulama hiçbir yan etkinin bulunmamasıdır. Teknik kişiye özgün olarak uygulanarak astım seviyesi minimum seviyeye düşürülüp daha rahat nefes alınıp verilmesi sağlanmaktadır. Buteyko Nefes tekniği astım tedavilerinin en büyük ve önemli yardımcılarından biridir. Bu teknikten hastaların faydalanması için geçerli olan durum, uygulamanın hastalara tarafından da yapılabilinmesidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir