Anasayfa / +Manşet / Gentest Nedir?

Gentest Nedir?

Tıp dünyasında atılan müspet adımlar, hastalıkların önceden tespit edilmesini sağlar duruma gelinmesine katkıda bulundu. Her şeyden önce şunu belirtmeliyim, kişi kendisinin doktorudur. Kişi kendisini herkesten daha iyi bilir, bu üzerine tartışma getirilmeyecek bir gerçektir. Kendisini nasıl hissettiğini, neye dayanıklı olup, neye dayanıklı olmadığını en iyi kişinin kendisi bilir. Bu durumda şöyle bir soru gelebilir tarafınızdan, kişi her şey, bilecekse nerede kaldı modern tıbbın getirdikleri, nerede kaldı atılacak müspet adımların devamlılığı? Haklısınız ama tabi ki hepsi bu kadar değil.

Kapsamlı Analiz İmkanı

Kişi burada sadece bir meşale yakıyor. O meşaleyi neticeye bağlayan ise tamamen tıbbın kendisidir. Gentest adı verilen bir test sayesinde, bünyenin yakalanacağı rahatsızlıklar bir bir ortaya dökülüyor. Bu testler, adeta bir harita değeri taşıyor. Bunun yanı sıra daha geniş kapsamlı bir tanım yapmak gerekirse, bireyin genetik yapısı doğrultusunda sağlıklı enerjik ve uzun bir ömre sahip olabilmesi için lazım gelecek en kapsamlı analizlerin tümüdür.

Risk Haritasına Bağlı Çözümler

Bu analizler sonucunda, bireyin risk haritası da otomatik olarak devreye çıkmış olacaktır. Sağlığını koruyabilmesi için neler yapacağı, bu kapsamlı testlerin neticesinde ortaya çıkacak ve birey, sağlıklı bir hayata sahip olma şansına erişmiş olacaktır. Bunun için öncelikle bireysel olarak adım atmak gerekir. İlk akla gelen Check-up olabilir ancak gentest daha farklı bir uygulamadır. Check-up bazı testler sonucunda hastalıkların riskini ortaya döker, gentestte ise, durum biraz daha farklıdır. Bu kapsamlı analizler sunar, sunmanın yanında tedavi yolları hakkında da bilgiler ortaya koyar.

Sizler bireysel olarak, bazı noktaların nerelere bağlantılı olduğunu idrak edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra, soy ağacınızı baz alarak düşündüğünüzde, genetik olarak yakalanabileceğiniz hastalıklar konusunda da az da olsa fikir sahibisiniz, bu durumları, bu değerlendirmelerinizi uzman bir hekimle paylaştığınız takdirde, kapsamlı bir analiz ortaya çıkmış olacaktır. Bu analizler, sağlıklı bir yaşama doğru sizi götüren etkenlerden sadece biridir. Bunları hayatınıza uygulamanız, hayatınızı kolaylaştıracağı gibi, bunun yanı sıra sizlere sağlıklı bir yaşamı da kazandırmış olacaktır. Detaylara girmeyelim bizde neler çıkar korkusunda sıyrılın ve gerçeklerle yüzleşme cesaretine sahip olun.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

mülteci

Ortadoğu’da Suriyeli Mülteci Sorunu!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye’de siyasi çözümün başarısızlığına ilişkin eleştirilerde bulundu. Ürdün’de resmi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir