Anasayfa / +Manşet / Horlamanın Nedenleri ve Sonuçları

Horlamanın Nedenleri ve Sonuçları

Horlamanın tedavi gerektirmediğini söyleyenler yanılıyor, bu konuda horlamanın ileri dönemlerde neler getireceği yönünde bilgi eksiklikleri, hayati bir konuyu pas geçmeleri anlamında olmaktadır. Horlama, öncelikle uyku sırasında oksijen oranının yüzde elli kayıp olması demektir. İşin daha ciddi boyutu ise uyku apnesine neden olabilecek kadar dikkat edilmesi gerektiğidir. Eğer, 10 saniye ve daha fazla nefessiz kalma süresi oluyorsa uyku apnesi oluşması söz konusu olabilmektedir. Uyku apnesi ise felç, kalp yetmezliği ve yüksek tansiyona neden olan bir hastalıktır.

Horlamanın nedenleri arasında üst solunum yollarından burun, dil kökü ve küçük dil bölgesinde dar alan oluşması horlamanın nedenidir. Horlamayı bir hastalık olarak kabul etmek ve ona göre tedavi için adım atmak gerekmektedir. Yıllarca sorun olarak görmediğiniz bu rahatsızlık bir gün sandığınızdan daha ciddi boyutlarda hayatınıza girebilir.

Horlamanın Nedenleri Nasıl Ortadan Kalkar

Horlama sırt üstü yatış pozisyonunda daha çok kendini ortaya çıkarmaktadır. Horlayan kişilerde, sabah kalktıklarında baş ağrısı, yorgunluk ve uykusuzluk görülmektedir. Bu olgular ileri dönemlerde stres ve depresyonun da habercisidir. Horlama tam tanısı için burun ve kulak kontrolünden geçilmesi gerekli olurken, diğer yandan ameliyata genel durumu uygun olmayanlar için, CPAP denilen ağız-burun maskesi önerilmektedir. Ancak, CPAP ya da operasyona gerek kalmadan çözümü olan bir hastalıktır horlama.

Horlama karşısında etkin mücadele alanı arayanlar, tedaviye evet diyenler için Buteyko Nefes Tekniğini tavsiye edebiliriz. Bu teknikle birlikte doğru nefes alma tekniklerini öğrenebilirsiniz. Horlamayı ve horlamanın nedenleri böylece ilerleyen periyotlarda bir sorun olmaktan hayatınızdan çıkarabilir.

Buteyko tekniğinde oksijenin yüksek oranda sağlanması tekniğin temel prensibi olmaktadır, bu konuda yaygınlaşmış bir teknik olan Buteyko ile siz de doğru nefes alabilir, horlamanın nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Buteyko Nefes Tekniği hakkında temel bilgilendirmeden ayrıntılı anlatıma kadar bilgi sahibi olmak istiyorsanız http://www.buteykonefes.com/ web sayfasına yapacağınız kısa bir ziyaret sonucunda hem kendinizi test edebilir hem de horlama ile nasıl mücadele adımları atmanız yönünde fikir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Konu hakkında uzmanlardan yardım talep edebilir, şu anki durumunuz ve ileri dönemde yapılması gereken işlemler hakkında açıklamalar alabilirsiniz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Enis Berberoğlu

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na Hapis Cezası!

Tutuklu CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’na 5 yıl, 10 ay hapis cezası verildi. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir