Anasayfa / +Manşet / İmplant Tedavisi Neden Uygulanır?

İmplant Tedavisi Neden Uygulanır?

Diş sağlığı son derece önem verilmesi bir konu olduğundan düzenli diş bakımının gerçekleştirilmesi son derece büyük bir önem arz ediyor. Özellikle de diş yapısının doğrudan sinir noktalarının bulunduğu noktalarda yoğunlaşıyor olması, diş sağlığının en önemli sağlık konularından birisi olduğunu gösteriyor. Bu yüzden günümüz modern çağında diş sağlığı alanında çok daha gelişmiş ve modern tıp teknolojisi konusunda hızlı gelişmeler yaşanıyor.

İmplant Tedavisi Neyle Yapılır?

Ancak günümüz modern çağında insanların yaşamları içerisindeki koşulları ve diş sağlığı yönünden kayıpları dolayısı ile pek çok dişlerini kaybedebiliyor. Modern tıbbın diş sağlığı alanında sunmakta olduğu imkanlar sayesinde artık implant tedavisi uygulanıyor. Dişlerini kaybeden hastalara yönelik olarak gerçekleştirilen bu tedavi ile birlikte kişinin ağzındaki eksik dişlerin yerine konabilmesi amacı ile genel olarak titanyum ya da titanyum bileşiklerinden hazırlanan yapay diş kökleri olarak tanımlanıyor.

Günümüz modern bilim ve tıp dünyasında titanyum malzemesinin vücut dokuları ile etkileşim içerisine girmemesi ve etkilere karşı dirençli bir dayanıklılık gösteriyor olması nedeni ile sıklıkla kullanılmasının sebepleri olarak öne çıkıyor. implant tedavisi ile birlikte hastaların daha önceden kaybetmiş oldukları dişleri nedeni ile ağızlarında oluşan boşluklara veya son derece ciddi bir enfeksiyon bulunmayan durumlardaki hemen çekim sonrasında diş yuvasına yerleştirilen bir tedavi uygulaması olarak öne çıkıyor.

Her Diş Kaybında İmplant Tedavisi Yapılır Mı?

Son yıllarda oldukça büyük bir yoğunlukta uygulanmakta olan implant tedavisinin esas amacı hastanın ağzında diş kaybından meydana gelen boşlukların doldurularak üzerine yeniden diş yapılabilmesini sağlamak olduğundan uygulanıyor. İmplant tedavisi uygulaması ile gerçekleştirilen operasyonlarda sabit veya hareketli protezler yapmak amacı taşınırken, kemiğin yeterli ve uygun olduğu durumlarda basit uygulamalar ile çene kemiğine yerleşimi gerçekleştiriliyor.

Kaybedilen her diş için implant uygulamalarının gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunup bulunmadığı konusunda diş hekimlerinin tercihi her daim kaybedilen dişin uygulanması gerekliliği yönünde oluyor. Ancak bazı durumlarda iki implant aralıklı yerleştirilerek, üzerine köprü protezi uygulaması gerçekleştiriliyor. Yerleştirilen implant malzemesinin sayısı ancak uzman hekimlerin klinik ve radyografik muayenelerinin neticesinde belirleniyor. Bu neden ile de uzman ve tam teşekküllü bir merkezde uygulanacak implant tedavilerinin tercih edilmesi büyük bir önem arz ediyor.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir