Anasayfa / +Sürmanşet / Kışın Aylarında Havuza Girenler dikkat!

Kışın Aylarında Havuza Girenler dikkat!

İshal hastalıkları Crypto denen mikropların enfekte olması neticesinde meydan gelir. Bu mikroplar günlerce havuzlarda yaşayabilirler ve uzun süre ishal kalmanıza neden olabilirler.

Bulaşıcı ishal mikrobu yüzbinlerden, yüz milyonlara ve hatta bir milyara kadar bağırsaklarınızda çoğalabilir. Az bir miktar bile mikroplu havuz suyu yutmak, bu mikropların sizi hasta etmesine neden olabilir. Yüzmeden önce duş almak ve havuz suyunu yutmamak için tedbirler almak gerek.

Bazı mikropların klora karşı toleransı çok yüksektir ve bu zamana kadar insanlarda hastalığa sebep oldukları bilinmiyordu.

Halka açık havuzlarda devamlı filtre ve anti enfeksiyon suyu bu mikrop risklerine karşı azaltabilir. Yine de yüzücüler, bu mikropları, klorun öldürmesi zaman aldığı için, kimi mikroplara maruz kalabilir.

Çoğu tesis birçok havuz için aynı filtre sistemi kullanır. Bu durum pek çok havuzdan çeşitli suyun karışmasına ve potansiyel mikrobun bağlantılı havuzlara kısa süreli de olsa geçmesine neden olur. Bu durum tek bir ishal hastalığı bir kişiden birçok insana bulaştırabilir.

İshaliniz kanlı ve geçmiyor ise kesinlikle uzman bir hekime başvurunuz.

 Bunları yapmayın:

Başka insanların sağlığını korumalarına yardımcı olmak için ve ishalseniz halka açık havuzlara girmeyin.

Terinizi, kirinizi havuz suyundan uzak tutun.

Suyun içine küçük veya büyük tuvalet yapmaktan kaçının ve izin vermeyin.

Çocukların bezlerini çok iyi kontrol edin, onları uygun bir yerde mikroplardan uzak kalmaları için yeni bir bez ile değiştirin

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Yöresel Yemek Tarifleri

Çöç Adana başta olmak üzere Anadolu da sıklıkla görülen bir tariftir. Kıymalı ya da kıymasız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir