Anasayfa / +Manşet / Kondisyon Bisikleti Hangi Durumlarda Kullanılır?

Kondisyon Bisikleti Hangi Durumlarda Kullanılır?

Spor salonları yerine evde spor yapanların her zaman kondisyon bisikleti de olur. Koşu bantları ve kondisyon bisikletleri düzenli spor hayatı için en çok tercih edilen spor aletleri olduğu gibi basit temel yürüme ve çevirme hareketleri ile etkili bir yöntemdir.

Kondisyon bisikletlerini sadece spor aleti olarak görmek de yanlıştır. Fazla kilolarından hareket etmekte zorlanan biri olsun, yaşlılığın getirdiği hareket kısıtlanması olsun, bir kaza sonucu vücudunun eski formunu yakalamakta olan biri gibi hareket edememenin getirdiği zorlukları evde kondisyon bisikleti yardımı ile aşmak da spor aletlerinin bir nevi vücut kondisyonu açısından gerekli görüldüğü durumlardır.

İş hayatı yüzünden kendine vakit ayıramayanların obeziteye yakalanmamak için mutlaka evinde bulundurması gereken kondisyon bisikleti iş ve ev arasında mekik dokumaktan hareket edemeyen bünyeler için idealdir. Hareketsiz kalmak vücutta fazla yağ birikmesine ve kilo alımına yol açacağı için evde bulundurulan bir kondisyon bisikleti bu durumu çözmek için idealdir.

Kondisyon aleti bir çok sağlık sorunu ile savaşmada birebirdir. Kondisyon bisikleti, kondisyon arttırırken kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi ve bacak kaslarını güçlendirmesi yönünden güçlü ve dirençli bir vücuda sahip olmak isteyenlerin düzenli kullanımda ulaştığı bir sonuçtur.

Kondisyon Bisikleti Nasıl Seçilmelidir?

Kondisyon bisikletlerinden en çok bilinen modeller: dikey bisiklet, yatay bisiklet ve eliptik bisiklettir.

Dikey bisikletler karın kaslarını çalıştırmak için idealdir, yatay bisikletler ise ağırlıklı olarak bacak kaslarını çalıştırmaktadır. Aynı zamanda karın kaslarını çalıştırmada da yardımcıdır. Normal bisikletlere işlevi ve görüntüsü bakımından en çok benzeyen yatay bisikletlerdir. Eliptik bisiklet ise aktif bir şekilde kol, karın kasları, kalça ve bacaklar diz arkası kirişleri ve omuzları çalıştırmaktadır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kondisyon bisikleti seçerken mekanizmaya da dikkat etmek gereklidir. Sahip olduğu mekanizmayı bilmeyen biri kullandığı kondisyon aletinden de verem alamaz, boşa pedal çevirmiş ve kendini zorlamış olur. Bu noktada ayırdığınız bütçeye göre seçim yapmak ve özelliklerini bilmek gerekli olduğu kadar herhangi bir sürpriz de yaşatmayacaktır.

Mekanik kondisyon bisikleti pedalını çevirdiğinizde akıcı bir dönüş olmaz. Çünkü mekanizmasında kullanılan kayış, sizin verdiğiniz ritim ile döndüğü için bazen zorlayıcı olabilir. Ekonomik bir çözüm olan mekanik kondisyon bisikletlerini manuel olarak düşünmek de mümkündür.

Manyetik kondisyon bisikleti ise zorluk derecesi ayarlanarak içindeki disk sistemi sayesinde seansınıza siz karar verebilirsiniz.

Tüm bunların içinde eliptik kondisyon bisiklet bir çok kas grubunu çalıştırdığı için tavsiye edilmektedir. Kullanımı rahat ve keyifli olduğu için kondisyon sağlamak çok kolay olacaktır. Ayarlanabilir zorluk dereceleri ile sizin seçeceğiniz program ile spor yapabilirsiniz.

 

Hiçbir sağlık sorunu olmayan insanlara göre tercih edilen eliptik bisikletin yanı sıra, hareket etmekte zorlanan kişiler için uygun egzersizi sağlamak adına doğru seçim yapmak gereklidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir