Anasayfa / +Manşet / Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Koşu Ayakkabısı Nasıl Seçilir?

Vücudun kilo vermesine veya kilo kontrolüne destek olan koşu ayrıca vücuda en çok yararı sağlayan aktivitedir. Düzenli olarak koşmak hem fiziksel hem de ruhsal anlamda rahatlama ve dinçlik sağlar. Bunun yanı sıra kasların daha kuvvetli olmasına sebep olur.

Koşu sporunu yaparken sade ve ayak sağlığı için değil tüm bedensel sağlık için oldukça uygun bir koşu ayakkabısı ile desteklenmesi gerekir. Bu ayakkabılarınız da hareket, denge ve yastıklama kontrol özellikleri olması gerekir.

Koşu ayakkabısını seçerken ilk önce ayak tipinizi bilmeniz gerekir. Ayak tipinize en uygun ayakkabıyı seçmeniz sadece spor değil tüm ayakkabı seçimleri için ilk özellik olmalıdır. Ne kadar mesafe koşulacağı, dengeli veya hareket kontrollü ayakkabılardan hangisini size uyacağını ve de ne kadar yastıklı bir ayakkabı ile rahat hareket edeceğinizi bilmeniz önemli.

Koşu Ayakkabılarının Özellikleri

Koşu ayakkabıları dış taban, orta taban ve ayakkabı yüzü olarak kısımlara ayrılır. Dış taban ayakkabının alt tarafıdır. Karbon kauçuk veya üfleme kauçuk modelleri vardır. Üfleme kauçuk karbon kauçuk tabana göre daha hafif ve daha esnektir. Orta taban koşu ayakkabılarında en çok önemsenen bölüm olup dış ve üst tabanın arasında şok emme özellikli yumuşak malzemeli alandır. Yastıklama seviyesi, denge kontrollerinin ayarlanıldığı bölümdür. Ayakkabı yüzü ise parmak kutusu, topuk sayacı ve aşil çentiği olarak üç bölüme ayrılıyor. Bu bölüm koşu ayakkabısı modellerinin temel şeklini oluşturur.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir