Anasayfa / +Manşet / Pilates Topu Ne İşe Yarıyor?

Pilates Topu Ne İşe Yarıyor?

Hayatta bazı standartlar vardır. Kavramların içerisinde saklı olan standartlar, ideale giden yolculuk gibidir aslında. Onların yerine getirilmesi, tam bir ahenk içerisinde olması, kavramdan elde edilecek keyfin de maksimum seviyelere ulaşmasını sağlar. Buradan baktığımızda hadiseye, bu genellemeyi hayatımızın içinde ki her noktaya uygulamalıyız gerçeğiyle baş başa kalırız. Sporda, iş hayatında, özel hayatta, bizim içinde olduğumuz her yerde, bu standartlar söz konusudur. Spor yapmaya karar verdiğiniz anda, kurallarla karşı karşıya kalırsınız. Koşacaksınız, peki koşu ayakkabınız var mı? Yürüyüşe çıkacaksınız, yürüyüş ayakkabınız var mı? Bunlar kavramların kuralları işte, bu kurallara uymak alacağımız verimin maksimum olmasını sağlayacaktır.

Koşmak ve yürümenin dışında, bazı spor branşları vardır. Bunlardan bir tanesi olan Pilates, son zamanlarda oldukça ilgi görmüştür. İlgi görmesinin nedeni, oldukça eğlenceli bir aktivite olmasıdır. Bir diğer faktör ise, sosyete camiasının önde gelen isimlerinin bu spora olan yatkınlıkları, toplumda ki merak oranının da artmasına neden olmuştur. Hal böyle olunca, Pilatesle uğraşan insanların sayısı artmıştır. Özellikle Ebru Şallı’nın eğitmenliği eşliğinde yapılan Pilates, çok sağlıklı bir spor dalıdır. En büyük aksesuarı ise, pilates topu adı verilen toptur. Bu top, yeteri kadar şişirilir ve üzerine baskı yapılarak spor yapmaya başlanır. Burada, yukarıda zikrettiğim standartlar konunun içerisine giriyor. Uygun topun seçilmesi, yapılacak olan spordan maksimum fayda elde edilmesini sağlayacaktır.

Pilates Topu Çeşitleri Nelerdir?

Elde edilecek maksimum fayda da, daha sağlıklı bir yaşama doğru giden yolu kısaltacaktır. Pilates topları, ebatlarına göre çeşitlilik gösteriyor. Burada yanlış tercihler, ciddi yaralanma tehlikelerinin baş göstermesine neden olur. Dolayısıyla çizginin dışına çıkmamak gerekir. Her şeyi usulünce yapmak, idealinde yapmak en iyisidir. Pilates toplarıyla asıl amaçlanan şey, vücudun istenilen ölçülere sahip olunmasıdır. Topa uygulanacak olan baskı, vücudun topa temas eden noktasını gerecek ve o bölgenin sıklaşmasına neden olacaktır. O bölgede yağ oluşumunun önüne geçecek olan pilates topu, bu yönden oldukça faydalıdır. Yağdan arındırılmış bir vücut, fit bir yapıya kavuşacak bir vücut olacaktır. Aynı zamanda sağlıklı bir vücut yapısı da bu sayede mümkün olacaktır.

Doğru ölçülerde seçilecek olan bu toplarda ki esas kıstas, kişinin boyunun uzunluğudur. Kişinin boyuna göre topların çapları değişkenlik gösterir. Seçimlerde buna dikkat etmek, sizlere verimli bir sporun kapısını aralamış olacaktır. Top seçiminin ardından, onun şekline göre vücudunuzun uygulaması gereken egzersiz kuralları vardır. Bu kuralların da harfiyen uygulanması, pilatesten alınacak maksimum verimin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, burada yapılacak seçimdir. Topun seçiminde atılacak olan doğru adımlar, faydalı bir sporun uygulanmasını gün yüzüne çıkaracaktır. Aksi takdirde ise, kendinize ayırmış olduğunuz bu zaman dilimi, ne yazık ki boşa gitmiş olacaktır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir