Anasayfa / +Manşet / Protein Tozlarının Faydaları Nelerdir?

Protein Tozlarının Faydaları Nelerdir?

Yıllardır uzmanlar tarafından da halkı bilinçlendirmek adına üzerine defalarca kez konuşulmuş olan besin gruplarından biridir protein. Proteinlerin ise oluşumundaki en küçük birim amino asitlerdir.

Protein İnsan Sağlığı İçin Neden Önemli?

Bu noktada söylenebilecek en önemli detaylardan biri, proteinin kişin sağlığında ve ortaya koyacağı verimlilikte büyük rol oynamaktadır. Birçok insanın atladığı bir konu var ki, o da insan vücudunda protein depolama işleminin yapılamamasıdır. Buna bağlı olarak da vücut düzenli olarak bir protein desteğine ihtiyaç duyar. Dışarıdan bu takviyeyi sağlayabilmek için, sadece hayvansal gıdalara yönelmemek gerekir. Baklagiller de sanılanın aksine bünyesinde fazlasıyla protein barındıran besin gruplarıdır. Bu gruba dâhil olan yiyeceklerden tüketerek dışarıdan alınması gereken protein desteğini de böylece sağlamış olursunuz.

Kaslı Oluşumunda Protein Desteği Şart

Özellikle düzenli olarak spor yapanların ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenlerin, hatta bunu profesyonel anlamda yapan ve meslek edinen kişilerin bu konuda destek aldığı bazı ürünler vardır. Örneğin protein tozu gibi. Kulağa ilk anda tehlikeli bir yan ürünmüş gibi gelse de aslında spor yapan, ağırlık çalışan birçok insanın tercih ettiği bir üründür. Her kişinin alması gereken protein tozu miktarı elbette birbirinden farklıdır. Gün içinde bir vücuda kişinin her kilosu başına 2 gramlık protein tozu alımı yapması gerekir.

Bu Pahalı Bir Ürün mü?

Protein tozu fiyatları hakkında birçok insan fikir sahibi değil, hatta bazıları da oldukça yüksek fiyatlı bir ürün olduğunu düşünüyor. Aslında sanılanın aksine pahalı bir ürün olmamakla birlikte fiyatlarının da gramajına ve hangi ürün olduğuna bağlı olarak değiştiğini bilmekte fayda var. Sonrasında ise yapmanız gereken ilk şey size hangi protein tozunun uygun olduğunu öğrenmenizdir. Bunun için de bir bilene danışmakta fayda var. Örneğin düzenli olarak gidip çalıştığınız bir spor salonu varsa, orada uzmanlar sizi zaten bu konuda yönlendireceklerdir.

Hangi ölçülerde ve hangi protein tozunun sizin için daha uygun olacağına karar verdikten sonra her gün düzenli olarak spordan sonraki ilk iki saat içinde protein tozunu almış olmanız gerekiyor. Birçok markanın üretip piyasaya sürdüğü bu ürünü satın alırken dikkatli davranmakta fayda var. Spora olan eğilimin her geçen gün artması ile birlikte her sektörde olduğu gibi bu alanda da insan sağlığını tehlikeye atacak art niyetli insanlar olabilir. Protein tozu fiyatları hakkında araştırma yaparken markaları da iyi analiz etmenizde fayda var. Önemli olan kas sisteminize hızlı etki etmesinin yanı sıra, doğru bir ürünle ile işe başlamış olmanızdır.

 

Protein Tozu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Protein tozlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar da elbette vardır. Mesela yeni kullanmaya başlayacak olanlar ile orta seviyede olanların ve artık bu işte şampiyonluk gibi başarılara imza atmış olan kişilerin kullanacağı düzen ve miktar mutlak ki aynı ölçüde olmayacaktır. Zaten başlangıç seviyesinde olanların ilk zamanlarda bu tarz ürünleri kullanması pek önerilmiyor, belli bir seviyeye geldikten sonra antrenörleri tarafından yeni bir program belirlenerek, günde kaç kere ve hangi aralıklarda kullanacağı kişiye bildiriliyor. Bu programa uyularak kullanıldığında istediğiniz sonucu elde etmemeniz için hiçbir sebep yok. Yeter ki isteyin ve amacınıza uygun bir şekilde çalışın.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir