Anasayfa / +Manşet / Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Uyku Apnesi Nasıl Tedavi Edilir?

Normal insanlar, gündüz uyanık olunan zamanlarda olduğu gibi akşamları da uyuduklarında düzenli bir şekilde nefes alıp vermeye devam ederler. Ancak bazı insanlarda bu durum değişiklik göstermeye başlar. Çünkü onların genellikle meydana gelen nefes alma problemlerinden ötürü nefes alışverişlerinde bir rahatsızlık meydana gelir ve bu rahatsızlık sonrasında da kişilerin uyku düzenleri bozulur. Son dönemlerde adını sıklıkla duyurmaya başlamış olan uyku apnesi, uyku esnasında meydana gelen ve en az 20 saniyelik nefes alma duraksamaları anlamına gelmektedir.

İnsanların bir kısmı hala bu rahatsızlığı önemsemezken şimdilerde bilinçlenen kişilerin bazıları, uyku apnesi nasıl tedavi edilir sorusuna yanıtlar aramaya başladılar. Peki, normalde sorunsuz olan nefes alışverişi neden bozulur? Uyku apnesinin meydana gelmesinin pek çok farklı nedeni bulunuyor.

Doğru Nefes Tekniği Önemli

Gündelik hayatta solunum yolları açık iken doğru nefes tekniğinin bilinmemesi dolayısıyla boğaz kaslarının aşırı rahatlaması, bademciklerin genişlemesi ve nefes borusunu daraltması sonrasında kişiler aniden uyurken nefes alamamaya başlar. Ve bu nefes alamama sonrasında insanların nefesi tekrardan alabilmek için oluşturdukları çaba da dışarıdan horlama olarak adlandırılır.

Kişilerin nefes almak için bu kadar çaba göstermesinin en büyük nedeni ise beynin kısa bir süre oksijensiz kalması sonrasında ciddi sonuçlar ile karşı karşıya geleceğini bilmesi. Beynin vermiş olduğu bu uyarı ile kişi uykusunda güçlü horlamalar ile kendine gelmeye çalışır ve kısa bir süre sonrasında da uykusu bölünür. Üstelik uyku bölünmesi, bu rahatsızlığın beraberinde getirmiş olacağı en hafif sorunlar arasında yer alıyor.

Başta yüksek tansiyon olmak üzere insanların pek çok hastalık ile uğraşmasının başlıca nedenleri arasında yer alan bu hastalığı yenmek ise mümkün.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir