Anasayfa / +Manşet / Varis Nedir ve Tedavileri Nelerdir?

Varis Nedir ve Tedavileri Nelerdir?

Günümüzde çok sayıda kişinin bacaklarındaki en büyük sorunlarından birisi de kesinlikle varis olarak gösteriliyor. Özellikle de hem günlük yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemesi hem de görsel yönden bacaklarda pek de hoş olmayan bir görselliğe yola açabildiğinden varis son derece olumsuz bir sağlık sorunu olarak öne çıkıyor. Son zamanlarda oldukça yaygın bir şekilde görülmekte olan varis sorunu bacaklardaki toplardamarlarda ortaya çıkıyor. Özellikle de bacaklarda bulunan toplardamarlardaki kapak yetersizliği veya kapak hasarından dolayı toplardamarların genişlemesi ile ortaya çıkar.

Varis Nerede Oluşur?

Toplardamarların bacaklardaki pis kanı yer çekiminin tersi yönündeki bir basınçla kalp ve akciğere aktarılmasını sağlama görevi bulunuyor. Toplardamarlardaki bu yer çekimi tersindeki kan akışının oluşmasını kolaylaştıran ve ters yöndeki bir kan akışının engellenebilmesi amacı ile toplardamarlar içerisinde kapaklar bulunuyor. Çeşitli etmenlere bağlı olarak bu kapaklarda meydana gelen hasar ya da yetersizlik durumunda toplardamarlar genişlemeye başlıyor. Bu durumda varis oluşumunun ortaya çıkmasına yol açıyor. Günümüzde tespit edilen farklı varisler bulunması nedeni ile özellikle de bacaklarda varis oluşumunun meydana gelip gelmediğini anlamak sadece görsel kontrol ile gerçeklememesi gerekiyor.

Varis Teşhisi Nasıl Yapılıyor?

Özellikle de günümüzde son derece yaygın şekilde görülen yüzeysel varisin yanı sıra daha derin venterde oluşan varislerde bulunuyor. Bu durumda uygulanacak varis tedavisi için yapılacak varis teşhisinin kesinlikle görsel kontrol ve el muayenesi ile yapılamamasına neden oluyor. Yüzeysel varislerin tespitinde her ne kadar görsel yönden etkiler görülebiliyor ve el ile muayene de kabarık damarlar hissedilebiliyor olsa da varisin esas kaynağı olan hasarlı ya da yetersiz kapak sorunun bulunduğu toplardamarın tespit edilebilmesi bu yöntemler ile pek mümkün olmuyor.

Bu neden ile de günümüzde varis teşhisi için kesinlikle daha bilimsel ve daha teknolojik sistemlerden yararlanılması gerekiyor. Son yıllarda modern tıbbın ve teknolojinin hızlı ve ortak gelişimi ile birlikte varis teşhisinin daha hızlı ve daha kolay bir şekilde çok daha kesin sonuçlar ile yapılabilmesine yardımcı olacak teknikler geliştiriliyor. Günümüzde artık varis teşhisi için modern uzmanlar Doppler ultrasonografi tetkiki uygulamalarını kullanılıyor. Böylelikle de varisli toplardamarların daha kesin şekilde tespit edilebilmesi sağlanabiliyor.

Modern Varis Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Son yıllarda varis tedavisi için farklı yöntemler kullanılıyor. Özellikle de varis tedavilerinde artık doğrudan cerrahi uygulamalara yönelim bulunmuyor. Günümüz modern tıbbının teknolojik alandaki gelişmişliği sayesinde endovenöz lazer ablasyon tekniği kullanılıyor. Varis tedavilerinde kullanılan bu yöntemin son derece önemli avantajları bulunuyor.  Bu avantajların başında da kesinlikle işlemlerin sadece 1 saat kadar sürüyor olması ve anında iyileşme gösteriyor olması geliyor. Bu durumda günlük yaşama uygulamanın ardından hemen geri dönülebilmesine yardımcı olarak, yaşamı etkilemiyor. Ayrıca cerrahi ya da yara izi gibi problemlerinde görsel yönden bacaklarda olumsuz etkiler yaratmaması sağlanabiliyor. Bunun en temel nedeni de bu tedavi yönteminde kesinlikle ciltte kesik uygulanmamasıdır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir