Anasayfa / +Manşet / Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Varis Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnsanların bacak bölgelerinde meydana gelen genişlemesi nedeniyle meydana gelen mor ve mavi damar hastalıklarına varis denilir. Toplumda çok yaygın olmakla görülmekle beraber özellikle uzun zaman ayakta kalmayı gerektiren meslek türlerini yapan insanların genelinde varis görülür. Varis hastalığını birçok tedavi yöntemi vardır. Her iki tedavi yönteminde de tedavinin sürekliliği büyük önem arz eder. Gelişen tıp dünyasında varis hastalığında ameliyat yerine farklı tedavi yöntemleri uygulanır.

Ülke genelinde yaklaşık 10 milyon insanda varis hastalığı görülür. Ağrı ve erken yorgunluk nedeniyle yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olan varis, günümüzde birçok sağlık merkezinde uygulanan farklı tedavi yöntemleri ile tedavi edilir. Varis çorabı giymek varisin tedavisi için büyük önem arz etse de lazer uygulaması ve doğal yöntemler son dönemlerde tedavi için en yaygın yöntem olmuştur. Her hastalıkta olduğu gibi varis hastalığı da kesin olarak ertelenmeyecek bir hastalıktır.

Varis Çorabı Nedir Ne Zaman Kullanılır

Hastalığın tedavisinde süreklilik son derece önemlidir. Varis tedavisinde bazı insanlar bitkisel çözüm üreterek hastalıklarından kurtulmaya çalışırlar. Bilinen varis tedavisi yöntemleri varis ameliyatı, varis kremi ve varis çorabı giymektir. Bunun dışında bazı bitkisel ürünler varis tedavisinde yaygın olarak tüketilir. Ağrı, yorgunluk, kaşıntı ve krampların girişleri ile başlayan bu damar hastalığı kan dolaşımın bozulmasında görülen bir hastalık olup aşırı kiloya sahip insanlarda da sıklıkla görülür. Erkek kadın herkeste görülen bu hastalığın görülme yaş oranı oldukça düşük olup belirli dönemlerde kontrol ettirilmelidir.

Bacakları diz bölümünün iç ve dış yan bağları çevresinde görülen varis hastalıkları her insanda farklı şikâyetlerle bacaklarda görülür. Uzun süreli bir hastalık özelliğini taşıyan varis ağrıların azalması veya artması ile periyotlandırılabilir. Hastalığın korunmasında aşırı kilolu insanların kilolarından kurtulması en önemli şart olurken, uzun süreli ayakta kalması gereken insanların ise belirli hareketler dahilinde işleri yapmaları ve kan dolaşımı sağlamaları gerekir. Varis rahatsızlığının verdiği sancının hafifletilmesinde uygulanan alternatif tedavi tekniklerinden birisi de masaj yapmaktır.

Hangi Durumda Varis Ameliyatı Yapılır

Masaj uygulamasının rahatlatıcı etkisi varis sorunu yaşayan insanlarda da sıklıkla görülür. Varis tedavisinde kullanılan varis çorabı kesin olarak yataktan kalktıktan sonra giyilmelidir. Uzmanlar tarafından çok önerilmese de yapılan varis ameliyatları da varis hastalığından kurtulmak için son derece etkin bir tedavi uygulamasıdır. Varis ameliyatı zaman olarak birçok hastalığa oranla yaklaşık 5 dakikada sonuçlanan bir ameliyattır. Varis ameliyatında varisin mevcut durumunun büyük etkisi vardır. Varisler tıp alanında gray 3 veya 4 düzeyinde ise kesin olarak ameliyat edilir. Hastalığın bu düzeye çıkması varisli ayak yapısına sahip olan insanların artık ağrılarından ayakta duramayacak seviyede olması ile mümkün olur. Varis tedavisi ile ilgili birçok hastanede ilaç tedavisi uygulandığı gibi ameliyatta gerçekleştirilmekte, bununla ilgili hastane ve doktor konusunda iyi bir araştırma yapılmalı ve buna göre tedavi yolu belirlenmelidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir