Anasayfa / +Manşet / Varis Tedavisinde Yeni Yöntemler

Varis Tedavisinde Yeni Yöntemler

Varis tedavisi; hastalığın ilk evrelerinde, kısa istirahatlarla olacağı gibi, durumda bir düzelme olmadığı takdirde cerrahi müdahale ile de olabilir. Yatak istirahatında kalınıp, bacakların kalp düzeyinin üzerinde olmasına dikkat edilmelidir. Esnek çoraplar, yüzeysel varisler için ideal bir tedavi yöntemidir. Aynı şekilde bu yöntemle sonuç alınamadığında, cerrahi müdahale giderilebilir. Özellikle hamile kadınların, ayağa kalkmadan önce, esnek olan varis çorapları giymeleri yararlı olur. Genel olarak varisi olmadan önce önlemek daha iyidir. Bu durum için hafif tempoda yürüme ya da koşma faydalı olabilir. Bu hareketler sonucu bacak kasları kuvvetleneceği için, toplardamarlar bacak kasları ile desteklenmiş olurlar. Özellikle gün boyu, işleri gereği ayakta durmak zorunda olan kişiler için bu sporlar çok daha önemlidir.

Varis Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Varis tedavisi; ilk dönemlerinde fazla ayakta kalmamaya özen gösterilmeli. İstirahata önem verilmelidir. Elastik bandajlar ve varis çorapları ile de tedavi edilmeye çalışılmalıdır. Varisli hastanın, istirahata alınması, bacaklarının kalp düzeyinin yukarısında tutulması da basit tedavi yöntemlerindendir. Başlangıçta yalnızca görüntü bozukluğu ile başlayan varis hastalığı, daha sonra kendisini ağrılar ve sancılar şeklinde gösterir. Bu durumda bacakların uzatılıp dinlenilmesi, ağrıları ve sancıları dindirir. Bu yalnızca geçici bir çözümdür. Travma nedeni ile oluşan varislerde, kanama olan yere acil müdahale edilmesi gerekir. Kanama olan bölgeye sıkıca bastırmak ve daha sonra bandaj ile sıkı bir şekilde sarmak uygundur.

Varis Türleri

Travmada ya da doku ezilmesinde; bazen kanama kendi başına da durabilir. Bu duruma Hematomun adı verilir. Hematomun durumu çok ilerlememişse, alkol ile pansuman yapmak yeterlidir. Hematomun yaygın olduğu durumlarda ise; bölgeye sokulacak bir iğne ile burada biriken kan boşaltılır.

Varis Ülserleri; beslenme bozukluğu sonucu oluşur. Baldırın, üçte bir alt iç yanında meydana gelir. Bu durumda, deride sık sık kaşınmalar meydana gelir. En ufak bir kaza bile varisli yaraların iyileşmesini zorlaştırır. Farklı boyutlarda olabilir ve deri rengi morumsudur. Rengin sınırları bazen düzenli, bazen düzensiz olabilir ve genelde kırmızımsı renkte görülür. Yatak istirahatı ve nedbeleşmeyi hızlandıran ilaçlar, antibiyotikli pomatlar yardımı ile tedavi edilir. Bu tedaviler işe yaramazsa, deri naklinden başka tedavi yöntemleri işe yaramaz.

El varisleri; bacaklarda görülen damar genişlemesine benzer bir durumdur. Yani ellerdeki olan halidir diyebiliriz. Özellikle erkeklerde daha çok görülür. Büyük bir zararı olmamakla birlikte, estetik olarak hoş olmayan bir görüntü sağlar ve ellerin normalden daha yaşlı algılanmasına neden olur. Tedavisi ameliyat gerektirmez. Skleroterapi denilen yöntemle bir kaç seansta yapılır. 2 ya da 3 seansta tedavi olmak mümkündür. Seanslar 1 ya da 4 hafta sürelerinde tamamlanır ve her seans yaklaşık on dakika sürer. El varisi tedavinden sonra normal yaşama dönülmesinde bir sakınca yoktur.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir