Anasayfa / +Manşet / Varis Tipleri ve Tedavileri Nelerdir?

Varis Tipleri ve Tedavileri Nelerdir?

Pek çok kişi varisle mücadele etmeye devam ediyor. Yaygın şekilde görülen varisin yaşam içerisinde son derece olumsuz etkilere neden olması ve sağlık açısından çok daha büyük sorunların yaşanmasına yol açabilmesi gibi pek çok neden dolayı varisin kişi için son derece büyük riskleri bulunuyor. Varisle birlikte bacaklarda mavi veya mor renkli, biçim açısından son derece bozuk damarlar ortaya çıkar. Bu durum hem günlük yaşam kalitesini son derece olumsuz bir şekilde etkiler hem de bacakların pek de hoş olmayan bir görünüme bürünmesine neden olur.

Varis Hangi Damarda Olur?

Toplardamarlarda meydana gelen bir rahatsızlık olarak öne çıkan varisin günümüz modern tıbbının sağladığı imkanlar ile farkı tedavi uygulamaları bulunuyor. Bacaklarda bulunan toplardamarlardaki fonksiyonel bozuklukların neticesinde veya toplardamarlardaki kan akışının engellenmesi ve ters yönde olmasına neden olabilecek durumların gerçekleşmesi halinde toplardamarlarda genişleme yaşanır. Böylelikle de daha kıvrımlı bir hal alır ve genişleme etkisi ile de varis oluşumu gerçekleşiyor.

Varis Tipleri Nelerdir?

Günümüzde artık birbirinden farklı varis tiplerinin olduğu tespit ediliyor. Özellikle de yüzeysel olarak görülebilen varislerin bulunmasının dışında da daha derin venterlerde karşı karşıya kalınabilen varis tipleri de bulunuyor. Büyük varisler, orta boy varisler ve kılcal varisler günümüzde her ne kadar uzmanların yaptıkları detaylı araştırmalarda hazırladıkları bilimsel makalelerde farklılıklar gösteriyor olsa da en temel üç varis tipi olarak bu üç tip öne çıkıyor.

Varis Teşhisi Nasıl Yapılır?

Varislerin çıplak gözle görülebiliyor olması ve özellikle de daha büyükçe olanlarının kabarıklığının el ile hissedilebilmesine karşın ancak bu varislerin asıl hasarlı kapakların bulunduğu toplardamarlar olmadığının bilinmesi gerekiyor. Varis tedavisi için öncelikli olarak farklı varis tipleri içerisinde hem ilerlemesi hem de güncel durumu ile ilgili olarak doğru tespitlerin yapılması son derece büyük bir önem arz ediyor. Çünkü varisin asıl nedeni olan toplardamardaki kapak yetmezliği veya hasarları toplardamarların gözle veya el muayenesi ile tespit edilmesi mümkün olmuyor.

Varis Tedavisi Nasıl Belirleniyor?

Günümüz modern teknolojisi ile birlikte artık varisin asıl olarak bulunduğu toplardamarların tespit edilmesi çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Özellikle de son derece kısa bir süre içerisinde en başarılı teşhisin konulabilmesi imkanı günümüzde sıklıkla kullanılıyor. Günümüzde artık varisli toplardamarların tespitine yönelik olarak Doppler ultrasonografi tetkiki gerçekleştirilerek varise sebep olan hasarlı toplardamar bulunulabiliyor.

Varise Karşı Hangi Tedaviler Uygulanıyor?

Varis tedavisi için bu tespitin ardından kesinlikle uzman bir hekim ile uygulanacak tedaviye karar verilmesi gerekiyor. Günümüzde her varise yönelik olarak ameliyatlı operasyonlar önerilmiyor. Günümüzde ameliyatsız olarak gerçekleştirilebilmekte olan farklı varis tedavileri de bulunuyor. Son yıllarda modern bilim ve tıp alanında yaşanan teknolojik gelişmeler ile birlikte varisin tedavisinde iki tip tedavi uygulanıyor. Bu tedavilerden ilki klasik tedavi olarak adlandırılmakta olan cerrahi operasyonlar ile gerçekleştirilen tedavi olurken, ikincisi ise modern tedavi olarak belirtilen endovenöz lazer ablasyon ile gerçekleştirilen tedavi olarak uygulanıyor.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

mülteci

Ortadoğu’da Suriyeli Mülteci Sorunu!

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Suriye’de siyasi çözümün başarısızlığına ilişkin eleştirilerde bulundu. Ürdün’de resmi …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir