Anasayfa / Şirket / OSGB Nedir?

OSGB Nedir?

OSGB olarak kısaca ifade edilen anlatımın açılını Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi’dir. Ortak sağlık ve güvenlik birimi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından görevlendirilmiş olup iş sağlığı ve güvenliği adına Resmi Gazete’ de yayınlanmış olan yönetmeliğe göre çalışan kuruluşlardır.

Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi bakanlık tarafından görevlendirilmiş olup işyerlerinde görülen eksiklikler sonrasında ceza-i sorumluluklarını da yerine getirmeleri gereken kuruluşlardır. OSGB iş güvenliği anlamında iş yerlerine danışmanlık hizmeti sunan kuruluşlar olarak algılanmaması gerekir. Şirketlere sağlık personelli ve hekiminin tahsis etmenin yanı sıra iş güvenliği uzmanını da tahsis ederler. Şirketlerin bünyeleri içinde bulundurmaları gereken bu personelli Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından alarak karşılayabildiği gibi aynı zamanda kendi personellinin içinde de bulundurmaları mümkündür.

OSGB’nin Avantajları Nelerdir?

OSGB avantajları içinde ilk sırayı alan iş yerinde olan ya da oluşabilecek olan bazı eksiklik ya da hataların görevlendirilen iş yeri hekimi, sağlık personelli ya da iş güvenliği uzmanı tarafından görülerek, önleminin her hangi bir sorun çıkmadan alınabilmesidir.  Şirketlere sunulan bu hizmet sayesinde uzmanlardan alınan raporlar sonucunda gerekli olan işlemler yapılabildiği için illa şirketinizde özel bir personel oluşturmanız da gerekmeyecektir.

Acar OSGB ile İş Güvenliğinin Sağlanması

Acar OSGB iş güvenliği anlamında iş yerlerine sunulacak olan personel tedarikinin akabinde alınan raporlar sonrasında bu uygulama alanı içinde yapılabilecekleri görerek iş yerinin iş güvenliğine uygun hale getirilmesi için yapılabilecekleri hazırlar. Şirketin tamam olan özelliklerini de değerlendiren Acar OSGB eksik olan yanların tamamlanması içinde çözüm önerileri sunuyor.

İş güvenliğinin şirketinizde sağlanmasına destek veren Acar ‘dan alacağınız hizmetler sonrasından tarafınıza gönderilen faturayı da gider olarak düşebilme rahtlığınız da bulunuyor. Bunun yanı sıra Acar iş güvenliği ve sağlığı anlamında yaptığı çalışmalar hakkında Bakanlık tarafından çıkarılan ya da düzenlenen tüm yönetmelikleri takip ederek değişiklikler hakkında işverenlere bilgi de sunuyor. Bakanlıklar tarafından yürütülen tüm yasal süreçleri takip ederek işverenlere raporda sunuyor. Bu anlamda işverenlerin iş yerinde güvenliğin sağlanması aşamasında oldukça olumlu ve faydalı olan özellikleri tek noktadan almaları sağlanır.

 

Editör: İhsan Günbeyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir