Anasayfa / Siyaset Haberleri / 2016’da 10 Bin Yeni Korucu Alımı Olacak!

2016’da 10 Bin Yeni Korucu Alımı Olacak!

Anadolu Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Konfederasyonu üyeleri ile Başbakan Ahmet Davutoğlu önceki gün görüştü. Ahmet Davutoğlu korucuların taleplerini dinledikten sonra “Kadro tahsisi hızlıca yerine getirilsin” talimatını verdi.

Konfederasyon Başkanı Ziya Sözen, terörle mücadelede görev alan köy korucularının sayısında düşme meydana geldiğini belirtti ve bu sayının 63 binden 46 bine gerilediğini aktardı. Sözen, PKK ile mücadele edecek 22-35 yaşları arasında 10 bin yeni korucu tahsis edilmesini talep ettiklerini belirterek, Davutoğlu’nun ise bu talepleri makul karşıladığını ve “Kadro tahsisi hızlıca yerine getirilsin”  talimatını verdiğini belirtti.

Kabulde korucu maaşlarının da gündeme geldiğini anlatan Sözen, korucuların 1000 TL maaş ile geçinmekte zorlandıklarını ve 500 TL seyyanen zam talepleri olduğunu söyledi.

Ayrıca Sözen, “Başbakan Davutoğlu’ndan korucuların silah alımında harç parasından muaf tutulmalarını da istedik. Sorunu valilikler aracılığı ile çözeceklerini anlattı. Yeni düzenleme ile korucuların silah harçlarını valilikler karşılayacak” açıklaması yaptı.

BAŞKANLIK TALEBİ

Korucuların yaşadıkları sıkıntılardan biri de koruculuk işlemlerini yürütecekleri bir merkezin bulunmaması olduğunu aktaran Sözen, korucular işlemlerinin tek merkezden yürütülmesi için Ankara’da Koruculuk Daire Başkanlığı kurulmasını talep etti.

Editör: Haluk Tekin

Haluk Tekin

İlginizi Çekebilir

israil

İsrail Meclisi O Yasayı Onayladı!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisinin en üst düzey karar alma mekanizması Merkez Komitesi, …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir