Anasayfa / +Manşet / ABD’den PKK Skandalı

ABD’den PKK Skandalı

Amerika Birleşik Devletleri Beyaz Saray sözcüsü ABD başkanı Donald Trump’ın PKK’ya ağır silahlar verilmesinin talimatını verdiğini açıkladı. Sözcü aynı zamanda Türkiye’ye güvence veriyoruz sözleriyle konuşmasına devam etti.

TERÖRİSTLERE AĞIR SİLAHLAR VERİLECEK

Pentagon Sözcüsü Dana White yaptığı yazılı açıklamada, “Dün Başkan (Trump), DEAŞ karşısında Rakka’da açık bir zafer kazanmak için, gerekli görüldüğünde Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) Kürt unsurlarını teçhizatlandırmak üzere Savunma Bakanlığını yetkilendirdi.” ifadelerini kullandı.

“PKK/YPG RAKKAYI ALABİLECEK TEK GÜÇ”

White, PYD/PKK’nın başını çektiği SDG’nin “Rakka’yı yakın zamanda başarılı bir şekilde alabilecek tek güç” olduğunu iddia etti.

“TÜRK HALKINA VE HÜKÜMETİNE GÜVENCE VERMEK İSTİYORUZ”

Türkiye’nin PYD/PKK konusundaki güvenlik kaygılarının farkında olduklarını kaydeden White, “Türk halkına ve hükümetine, ABD’nin, NATO müttefikimizin ek güvenlik risklerini engellemek ve NATO müttefikimizi korumak hususuna bağlılık konusunda güvence vermek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

“RAKKA SURİYELİ ARAPLARA BIRAKILACAK”

ABD’nin, hala SDG’nin Arap unsurlarına öncelik tanıdığını iddia eden White, Rakka ve kurtarılmış tüm bölgelerin yönetiminin yerel Suriyeli Araplara bırakılması gerektiğini de ifade etti.

SİLAHLARLA İLGİLİ AÇIKLAMA

Öte yandan üst düzey bir Pentagon yetkilisi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Verilen silahlar küçük silahlar, mühimmat, makineli tüfekler, zırhlı ve zırhlı olmayan araçlar ve teknik ekipmanlar olacak.” dedi.

Karar hakkında açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer basın toplantısında, IŞİD’e karşı Rakka’da büyük bir zafer kazanmayı temin edecek şekilde hamlelerini belirlediklerini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN GÜVENLİK KAYGILARINI FAZLASIYLA FARKINDAYIZ”

YPG’nin silahlandırılmasıyla ilgili Türkiye’nin tepkileri hakkında açıklama yapan Spicer, “Koalisyon ortağımız Türkiye’nin güvenlik kaygılarının fazlasıyla farkındayız. Türkiye hükümetinim ve halkının, daha fazla güvenlik riski oluşmasını önlemeye ve NATO müttefikimize korumaya ABD’nin kararlı olduğundan emin olmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“TÜRK YETKİLİLERE TEMİNAT VERDİK”

Spicer ayrıca, Türkiye’nin daha fazla güvenlik riski yaşamasını önlemek için çalışacakları konusunda Türk yetkililere teminat verdiklerini ekledi.

YPG’lilerin Suriye Demokrat Güçleri aracılığıyla ‘sınırlı bir miktarda silah ve mühimmat elde ettiğini’ savunan Spicer, yeni politikalarıyla Rakka’da kıstırılan IŞİD güçlerine karşı savaşmak için yeterli silahı sağlayacaklarını belirtti.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir