Anasayfa / +Manşet / ABD’nin Suriye’yi Vurması Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek

ABD’nin Suriye’yi Vurması Türkiye’yi Nasıl Etkileyecek

ABD’nin Suriye’yi füzelerle vurması sonucu uzmanlar Türkiye’nin Suriye operasyonlarında hava saldırılarının kısıtlanacağını açıkladı.

ABD’nin Suriye’yi füzelerle vurmasının ardından Rusya’nın, ABD’yle hava operasyonları sırasında güvenliğin sağlanması anlaşmasını askıya aldığını duyurmasından, Türkiye’nin de olumsuz etkilenebileceği değerlendiriliyor.

TÜRKİYE-RUSYA ARASINDAKİ ANLAŞMA RUSYA İLE ABD ARASINDAKİ ANLAŞMAYA DAYANIYOR

Uzmanlar, Türkiye ile Rusya arasındaki irtibat mekanizmasının temelinin, Rusya ile ABD arasındaki anlaşmaya dayandığını söyledi. Olumsuz bir gelişme karşısında Türkiye’nin Suriye’ye hava operasyonu yapması durumunda Rusya’nın buna izin vermeyeceği iddia edildi. ABD’nin bölgede üstünlüğü arttırması ise uzmanlar için, terör örgütü PYD’nin de güçlenmesi anlamına geliyor.

RUSYA UÇUŞLARA İZİN VERMEYECEK

Özellikle Türk savaş uçaklarının, Suriye’deki El Bab’a yönelik hava operasyonlarının bu koordinasyon kapsamında yapıldığı öğrenildi. El Bab operasyonu tamamlandığı için Türkiye şu an Suriye hava sahası içinde operasyona ihtiyaç duymuyor. Ancak olumsuz bir gelişme karşısında Türkiye’nin hava operasyonu yapma ihtiyacı doğduğunda, Rusya’nın şu aşamada buna izin vermesi beklenmiyor.

‘ABD GÜÇLENDİKÇE PYD GÜÇLENECEK’

Bir yetkili, “Böylesine sıcak bir ortamda Rusya’nın istemediği bir yabancı hava aracının Suriye üzerinde uçuş yapması ciddi boyutta riskli olur” dedi. Ankara, ABD’nin füze saldırısını destekleyen açıklamalar yapsa da özellikle terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD ayağında endişe taşıyor.

Bir yetkili, şu değerlendirmeyi yaptı: “ABD’nin Suriye içindeki en güçlü müttefiki PYD. Suriye içinde ABD’nin güç kazanması PYD’nin de güç kazanması anlamına gelecektir. İşin bu boyutunu da düşünmek zorundayız.”

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir