Anasayfa / +Manşet / Almanya Başbakanı Merkel’den Türkiye’ye Mesaj
German Chancellor Angela Merkel points during an electoral meeting of the Christian Democtaric Union (CDU) party ahead of the weekend's state elections in Berlin of September 14, 2016. / AFP / TOBIAS SCHWARZ (Photo credit should read TOBIAS SCHWARZ/AFP/Getty Images)

Almanya Başbakanı Merkel’den Türkiye’ye Mesaj

Merkel dün gerçekleştirilen referandum seçiminin ardından Türkiye’ye sayılı diyalog çağrısı yaptı.

Referandum seçimleri belli olduktan sonra Almanya Başbakanı Angela Merkel sabahsaatlerinde bir açıklama yaptı. Merkel, Türkiye’ye ‘saygılı diyalog’ çağrısında bulundu.

Merkel’in açıklamasından satır başları:

“TÜRK HALKININ KARARINA SAYGI DUYUYORUZ”

Almanya Başbakanı Merkel, anayasa değişikliği referandum unun ardından ‘saygılı diyalog’ çağrısı yaptı. Merkel, “Alman hükümeti Türkiye’deki referandum un resmi olmayan sonuçlarını dikkate alıyor. Alman hükümeti, Türk halkının anayasa hakkındaki kararına saygı duyuyor. Referandumda alınan yakın sonuç Türk toplumunun ne kadar bölünmüş olduğunu gösteriyor. Bu durum Türk hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan için büyük sorumluluk anlamına geliyor.” dedi.

“SAYGILI DİYALOG” ÇAĞRISI

Merkel, “Alman hükümeti, Türk hükümetinin tüm siyasi ve sosyal gruplarla saygılı bir diyalog arayışında olmasını bekliyor. Türkiye ile en yakın zamanda ikili görüşmeler yapılmalıdır. Türkiye ve AB kurumları arasında Venedik Komisyonu’nun anayasal reformlar ve prosedüre ilişkin endişelerine yönelik görüşmeler yapılmalıdır.” açıklamasında bulundu.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir