Anasayfa / +Manşet / Barzani Saddam Hüseyin Dönemini Gözyaşları İçinde Anlattı

Barzani Saddam Hüseyin Dönemini Gözyaşları İçinde Anlattı

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi lideri Barzani katıldığı bir televizyon programında Saddam döneminde ailecek yaşadığı sıkıntıları gözyaşları içinde anlattı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Kürtlerin bağımsızlık zamanının geldiğini ve bunun sorunların çözümüne yardımcı olacağını söyledi. Fransız Le Figarogazetesine konuşan Barzani, Irak’tan diyalog yoluyla ayrılmak istediklerini belirtti.

“SADECE BENİM AİLEMDEN 10 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ”

Yaklaşık bir asırdır Irak’ın birliğini korumak için çalıştıklarını belirten Başkan Barzani, “Biz bunun karşılığında ne sağladık? 4 bin 500 köy yıkıldı, kimyasal saldırıya uğradık, sadece benim ailemden 10 bin kişi öldürüldü” ifadelerini kullandı.

Komşularla iyi geçinmek istediklerini belirten Barzani, bağımsızlığın yeni sorunlar çıkartmayacağını aksine sorunların çözümüne yardımcı olacağını söyledi.

FRANSA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANINDAN DESTEK TALEBİ

Fransa’da 7 Mayıs’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimin ikinci turu ile ilgili olarak Barzani, yeni cumhurbaşkanının zamanı geldiğinde, bağımsız Kürt devletini desteklemesini veya en azından buna karşı çıkmamasını arzu ettiklerini belirtti.

17 Ekim 2016’da başlayan ve halen devam eden Musul operasyonuyla ilgili soruyu da yanıtlayan Barzani, şu ana kadar önemli başarılar elde edilse bile bu kenti DAEŞ’ten tamamen kurtarmanın oldukça zor olacağını kaydetti.

Irak’ta, DAEŞ’i yenilgiye uğratmakla sorunların bitmeyeceğinin altını çizen Barzani, bu örgütün başka bir isimle mücadelesine devam edebileceği uyarısında bulunarak, DAEŞ’in bölgedeki dava amacı ortadan tamamen kalmadıkça tehdit olmaya devam edeceğini ifade etti.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir