Anasayfa / +Manşet / Çocuklar için Cep Telefonu Alma Yaşı Kaç Olmalı?

Çocuklar için Cep Telefonu Alma Yaşı Kaç Olmalı?

Acımasızlık ile algılanan gerekliliğe geçiş, hızlı bir şekilde gerçekleşti ve birçok ebeveyn, görünüşe göre telefonu olmayan birinin bulunmadığını öğrenmekten şaşırıyor. Mobil telefonla kimi aramalı-kimi aramamalılar, riskli alanlarda sörf yapmamaları, tehlikeli içerikler vb. ebeveynlerin beklediklerinden çok daha erken bir tarihte uğraştıkları ve zor bir konudur. 16-17 yaşında, daha olgun olacakları için mantıklıdır, ama 10, 9, 8 yaşında bile mi?

Çocuğunuza Cep Telefonu Almadan Önce…

Çocuğunuzun bir telefon istemesinin sebebi muhtemelen oldukça basittir. İlgi çekici bir şeye sahip olmak, özellikle de mesaj gönderme konusundaki toplumsal baskı, altıncı sınıfa kadar yoğun olabilir. Ebeveynler, haklı olarak “ne kadar geç o kadar iyi” düşüncesi ile çocuklarını tehlike içeren bir durumda bırakmak istemiyor. Bu konuda pek çok önlem alınabilir. Asıl önemli olan soru şu: Bu gerçekçi bir endişe mi?

Her çocuk farklıdır ve bir çocuğun telefon kullanması aniden uygun olduğunda tek bir yaş yoktur. Seçimle karşı karşıya kalındığında, ebeveynlerin karar verme sürecinde kendilerine yardımcı olabilecek; “Çocuğum yalnız mı?”, “Çocuğum Sorumlu mu?”, “Çocuğum kurallara uyuyor mu?” gibi soruları sormaları gerekir. Çok kesin cevaplar alamayabilirsiniz belki, ancak çocuğunuzun bir telefon için hazır olup olmadığına dair oldukça iyi bir resim verebilirler.

Genel olarak, çocuk gelişimi uzmanları, ebeveynlere 11 yaşından küçük çocuklar için telefon almaması konusunda tavsiyelerde bulunur. Nihayetinde, bu tamamen bireysel bir karar olup, ebeveynler, çocuğunun ihtiyaçlarını belirlemek için en iyi kararı çocuklarının hazır olduklarını düşündüklerinde verirler. Tabii en iyi kararlılığı, çocuğunuzun “lütfen, lütfen, lütfen!” nidaları karşısında göstermeniz kolay değil…

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir