Anasayfa / +Manşet / Erdoğan’dan ABD’ye Büyük Tepki

Erdoğan’dan ABD’ye Büyük Tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin YPG’ye silah desteğinde bulunmasının üzerine ABD’ye büyük tepki gösterdi. Erdoğan yaptığı konuşmada bu bir milli güvenlik meselesidir dedi.

Sierra Leone Cumhurbaşkanı ile görşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Suriye’deki PKK/YPG’li teröristlere ağır silah verme kararını eleştirdi.

Kararın çok yanlış olduğunu belirten Erdoğan, 16 Mayıs’ta ABD’ye yapacağı ziyaret öncesi, bu yanlıştan geri adım atılmasını beklediğini söyledi.

Erdoğan şu hususlara vurgu yaptı:

“KAOSU FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR”

Komşumuz Suriye’de 6 yıldır 1 milyon insanın hayatına mal olan bir iç savaş yaşanıyor. DEAŞ, El Kaide ve YPG gibi terör örgütlerinin Suriye’deki kaosu fırsata çevirmesine karşıyız. Türkiye olarak başından beri tavrımızı Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasından yana koyduk.

“ATILMASI GEREKEN ADIMLARI ATTIK”

Böyle bir sınırdaş konumunda olduğumuz ülkede şüphesiz ki bizleri rahatsız eden terör eylemlerine uzun zaman sabrettik. Ama belli zaman sonra atılması gereken adımları attık. 3 milyon sığınmacıya kapıyı açan Türkiye oldu.

“DEAŞ’A EN BÜYÜK ZAİYATI FIRAT KALKANI VERDİ”

Terör örgütleri arasında ayrım yapılmaması gerektiğini, iyi terörist kötü terörist ayrımına gidilemeceyeceğini söyledik. DEAŞ terör örgütüne şu ana kadar en büyük zaaiyatı verdiren Fırat Kalkanı Harekatıdır.

“BİZİM İÇİN MİLLİ GÜVENLİK MESELESİDİR”

Hangi gerekçeyle olursa olsun DEAŞ’la mücadele bir başka terör örgütüyle yürütülmemelidir. Bizim için doğrudan milli güvenlik meselesidir. Bizler müttefiklerimizin terör örgütlerinin değil bizim yanınmızda olacağına inanıyoruz.

“UMARIM AMERİKAYA GİTMEDEN ÖNCE BU YANLIŞTAN DÖNÜLÜR”

16 Mayıs’ta Trump’la yapacağım görüşmede kendilerine bizzat ifade edeceğim. Brüksel’de NATO zirvesinde mütefiklerimizle konuyu masaya yatıracağız.

Temenni ederim ki şuana kadar ortaya konulan bazı gerçekler de Amerika’ya gitmeden bir anca dönülmüş olunur. Bu olayları yaşayanlar biziz. Suriye’de ne oluyor, Irak’ta ne oluyor bunların hiç birini onlar bilmiyor. Bizim bütün sınır vilayeterimizde şehitlerimiz oldu. Biz Suriye’nin bölünmesine karşı olduğumuzu her zaman söyledik. Temenni ediyorum ki yanlıştan bir an önce dönülür.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir