Anasayfa / +Manşet / Evlilik Programlarıyla İlgili RTÜK Açıklaması

Evlilik Programlarıyla İlgili RTÜK Açıklaması

Evlilik programlarıyla ilgili KHK çıkartıldı ve herkes evlilik programlarının kapatıldığını düşündü ve sosyal medyada gündemi belirledi. Fakat RTÜK’ten konuya ilişkin açıklama geldi. Açıklamaya göre evlilik programları kapatılmadı sadece yaptırımlar ağırlaştırıldı.

EVLİLİK PROGRAMLARI YASAKLANMADI ANCAK…

Gazete Habertürk’ten Aykut Yılmaz’ın haberine göre kurum yetkilileri, evlilik programlarının yasaklanmadığını, ancak bu ve diğer programlarda yaşanacak yayın ihlallerinin bundan böyle lisans iptaline kadar yaptırımlara tabi olacağını belirtti.

YAYIN İLKELERİ 8. MADDE İLE DÜZENLENİYOR

TV ve radyoların uyması gereken yayın hizmetleri ilkeleri, kanunun 8. maddesinde düzenleniyor. Söz konusu maddede, televizyon lisans iptali sadece a, b ve d fıkralarında yer alan “devletin varlık ve bağımsızlığı, toplumda kin ve nefret duyguları oluşturma, terör eylemleri ve örgütlerini övme” konularıyla sınırlıydı.

EKRAN KARARTMA VE LİSANS İPTALİ UYGULANACAK

KHK ile yapılan düzenlemeleri değerlendiren RTÜK üyesi İsmet Demirdöğen evlilik programları ile ilgili zaman zaman RTÜK’te yaptırım kararı aldıklarını hatırlatarak şöyle konuştu: “Ancak biz RTÜK üyeleri olarak, evlilik programlarına yönelik düzenlemenin hazırlanma aşamasının hiçbir yerinde yokuz. Burada evlilik programları ile mücadele adı altında ne yazık ki televizyonlar ekran karatma ve lisans iptali tehdidi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Yayıncılık cesaret isteyen bir iş haline gelmiştir.”

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir