Anasayfa / +Manşet / HDP’nin Güvendiği İller Şaşırttı

HDP’nin Güvendiği İller Şaşırttı

16 Nisan’da yapılan referandum seçimlerinde HDP’nin 1 Kasım sçimlerinde öne geçerek oy almış olduğu iller bu seçimlerde AKP ve MHP’nin oylarında artış olduğu görüldü.

Türkiye dün gece boyunca referandum heyecanını yaşadı. ‘Evet’ oyları az farkla da olsa ‘hayır’ oylarını geride bıraktı. Türkiye genelinde vatandaşların yüzde 51.4’ü ‘evet’ derken yüzde 48.6’sı ‘hayır’ dedi. Seçim sonucuna hiç kuşkusuz birçok etmen etki etti. Özellikle 9 milyon kişinin oy kullanmaması bu etmenlerin başında geldi. Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesindeki oy oranları da 1 Kasım seçimlerine göre oldukça dikkat çekici.

1 KASIM’DA HDP’NİN KAZANDIĞI MUŞ VE BİTLİS ‘EVET’ DEDİ

1 Kasım seçim haritasıyla, 16 Nisan referandumu haritası incelendiğinde göze ilk çarpan farklılık 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin kazandığı Muş ve Bitlis’in ‘evet’ demesi. Böylece bu iki şehir Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da seçim haritasını da değiştirmiş oldu.

Asıl önemli unsur ise 1 Kasım seçimlerinde HDP’nin kazandığı referandumda da ‘hayır’ diyen illerde AK Parti ve MHP bloğunun oylarını arttırmış olması. Ufak ufak hemen her şehirde olan bu yükselişin seçim sonuçlarına katkısı da yadsınamaz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir