Anasayfa / +Manşet / İran’dan Türkiye’ye Sınır Duvarı Konusunda Tam Destek

İran’dan Türkiye’ye Sınır Duvarı Konusunda Tam Destek

Türkiye İran Türkiye sınırına duvar örme planını açıkladı. Bu plan neticesinde Türkiye’den İran’a veya İran’dan Türkiye’ye yapılan kaçakçılığın önüne geçilmesi hedefleniyor. Konuyla ilgili İran Türkiye’ye tam destek verdiğini açıkladı.

İran’ın resmi haber ajansı İRNA, adını açıklamadığı Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırarak, İran’ın, Türkiye’nin iki ülke sınırına duvar örme projesinden haberdar olduğunu ve bunu olumlu karşıladığını kaydetti.

“GELİŞMELERDEN HABERİMİZ OLMASI LAZIM”

“Türkiye’nin güvenlik önlemi olarak sınıra duvar inşa etmesine ilkesel olarak karşı değiliz” diyen İranlı kaynak, “Fakat sınırda yapılacak her eylem Tahran’ın da bilgisi dahilinde olmadı” dedi.

“KAÇAKÇILIĞI BÜYÜK ORANDA ÖNLER”

Duvarın, kaçakçılığı da büyük oranda önleyeceğini söyleyen İranlı kaynak, projenin daha erken hayata geçmesinden yana olduklarını ve bunun için Türkiye’ye yardım etmeye de hazır olduklarını söyledi.

“YILDA 2 MİLYAR DOLARLIK KIYAFET KAÇAKÇILIĞI VAR”

Dışişleri yetkilisi, “Yılda sadece giyim kuşam alanında 2 milyar doların üzerinde ürün, kaçak yollarla Türkiye’den İran’a geliyor. Sınırda duvar inşa edilirse bu durumları önleyebiliriz” diye konuştu.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir