Anasayfa / +Manşet / Suriye’de Güvenli Bölge Teklifi Onaylandı

Suriye’de Güvenli Bölge Teklifi Onaylandı

Türkiye’nin yıllardır ısrar ettiği Suriye’de güvenli bölge isteği Rusya İran ve Türkiye tarafından düzenlenen ortak kararla onaylandı.

Türkiye yıllardır mücadele verdiği Suriye’de güvenli bölge oluşturulması konusunda önemli bir adım atıldı. Dünyanın gözünü çevirdiği Astana’daki Suriye zirvesinde masaya yatırılan güvenli bölgeler için taraflar anlaştı.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, görüşmelerin ikinci ve son gününde, basına taraflar arasında sağlanan anlaşmaya dair açıklama yaptı.

MUTABAKAT SAĞLANDI

Kazak Bakan, garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran’ın Suriye iç savaşındaki taraflar arasında “çatışmasızlık bölgeleri” oluşturulması konusunda mutabakat sağladığını duyurdu.

İmzacı ülkelerin Suriye’nin toprak bütünlüğünü bir kez daha taahhüt ettiğini belirten Abdrahmanov, Suriyekrizinin barış yoluyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı çerçevesinde çözülmesi gerektiğini söyledi.

Abdurahmanov, temmuz ayının ilk haftasında Ankara’da teknik toplantının, ardından Astana’da üst düzey görüşmelerin yapılacağını duyurdu.

Açıklamanın ardından, Türk, Rus ve İranlı yetkililer mutabakat metnini imzaladı.

Metne, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Önal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in SuriyeÖzel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ve İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Hüseyin Cabiri Ensari imza attı.

SURİYELİ MUHALİFLER MASAYI TERK ETTİ

Ayrıca, Suriyeli muhalifleri temsil eden ekibin imza töreninde öfkeli bir şekilde bağırdığı ve töreni terk etti bildirildi.

Astana’daki yeni zirve Temmuz ayının ortasında düzenlenecek.

SURİYE HÜKÜMETİ DESTEKLİYOR

Bu arada Suriye hükümeti, Rusya’nın dört çatışmasız bölge belirlenmesi önerisini desteklediğini açıkladı. Suriye devlet medyası, bu açıklamanın dışişleri bakanlığI tarafından yapıldığını duyurdu. Suriye Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, şöyle denildi: “Suriye Arap Cumhuriyeti, çatışmasız bölgeler kurulması yolundaki Rusya önerisini destekler ve 30 Aralık 2016 tarihli ve söz konusu bölgelerin bombalanmamasını öngören çatışmaların durdurulması anlaşmasına bağlı kaldığını teyit eder.” Ancak bakanlık, Suriyeordusunun tüm ülkede “terörist” olarak nitelediği gruplara karşı mücadelesini sürdüreceğini de belirtti.

İŞTE OLUŞTURULACAK GÜVENLİ BÖLGELER

Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili yaptığı açıklamada, (Suriye’de) Çatışan taraflar arasında (oluşturulacak çatışmasızlık bölgelerinde) hava unsurları dahil her türlü silah kullanımının durdurulmasını ve bölgelere acil ve kesintisiz insani yardım akışının sağlanmasını kayıt altına alan bu muhtırayı memnuniyetle karşılamaktayız.” dedi.

Bakanlık ayrıca oluşturulacak güvenli bölgeleri şöyle duyurdu: Türkiye, Rusya ve İran arasında Suriye’nin İdlibvilayetinin tamamı, Lazkiye, Halep ve Hama vilayetlerinin belli bölümleri, Humus vilayetinin belli bölümleri, Şam/Doğu Guta bölgesi ve Dera ve Kuneytra vilayetlerinin belli bölümlerini kapsayan çatışmasızlık bölgeleri oluşturulmasına ilişkin muhtıra imzalanmıştır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir