Anasayfa / +Manşet / Tüm Dünya Kuzey Kore’deki Açıklamaları Bekledi

Tüm Dünya Kuzey Kore’deki Açıklamaları Bekledi

Kuzey Kore başkanı yaptığı Perşembe’yi bekleyin açıklamasında tüm askerleri şehir meydanına topladı 100’den fazla gazeteciyi meydana çağırdı herkes savaş başlangıcı bekledi fakat beklenen olmadı.

ABD- Kuzey Kore gerilimi sürerken bu sabahilginç fotoğraflar geldi. Başkent Pyongyang’da bulunan bir toplu bina açılışına binlerce asker ve Kuzey Koreli katıldı. Dün Kuzey Kore ‘perşembe gününü bekleyin’ açıklaması yaparak dünyayı tedirgin etmişti. Kore’nin ‘büyük olay’ diye duyurduğu adımın ne olacağı ise henüz netleşmedi.

İLGİNÇ FOTOĞRAFLAR GELDİ

Dünya dünden beri tedirginlikle Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimi takip ederken Kuzey Kore’den ilginç fotoğraflar geldi.

Reuters ve AP’nin geçtiği fotoğraflarda binlerce Kuzey Koreli bir düzen içerisinde toplu açılış törenine gidiyor. Toplu açılış törenine Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un da generalleri ile birlikte katıldı. Törende halkın yanısıra binlerce Kuzey Koreaskeri de hazır bulundu.

Kuzey Kore lideri Ryomyong Caddesi’nde yeni inşa edilen bir yerleşim yerinin açılışını yaptı.

PERŞEMBE GÜNÜ HAZIR OLUN’ DEMİŞLERDİ

ABD ve Kuzey Kore arasında gerilim sürerken gerilimi daha da artıran hamle ise gece saatlerinde gelmişti. ABD’nin nükleer silah denemesini kırmızı çizgi ilan eden açıklamaları sonrasında, Kuzey Kore yönetimi ülkedeki yabancı basın mensuplarına ‘perşembe günü büyük ve önemli bir olay’ için hazırlık yapmalarını istemişti.

Genelde dış dünyaya kapılarını kapatan Pyongyang, büyük askeri silah denemeleri öncesinde basın mensuplarına çalışma izni veriyor.

Ülke aynı zamanda 15 Nisan’da gerçekleşecek kurucu lideri Kim İl-sung’un 105. doğum yıldönümü gösterilerine de hazırlanıyor. Bu gösteriler genelde askerlerin resmi geçitlerine ve yeni geliştirilen silahların denemelerine sahne oluyor.

Kore’nin ‘büyük olay’ diye duyurduğu adımın ne olacağı ise henüz netleşmedi.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

uçak kazası

Yolcu Uçağı Düştü! Kurtulan Yok!

Rusya’nın Saratov Havayolları’na ait bir yolcu uçağı Moskova’da düştü. Tass haber ajansı, kazada kurtulan olmadığını …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir