Anasayfa / +Manşet / Fitness Nasıl Yapılır?

Fitness Nasıl Yapılır?

Fitness egzersizleri belirli yoğunluklar ile belirli aralıklar verilerek, çeşitli ekipmanlardan yararlanılarak yapılan esneme ve gerilme hareketleri uygulanan bir egzersiz sistemidir. Spor egzersizlerinin temelinde adalelerin tek tek aletli ya da aletsiz bir şekilde çalıştırılarak sıkılaştırılması ve daha güçlü bir hale getirilmesi hedeflenir. Güçlendirilen adale gruplarının kondisyonlu bir hale getirilmesi için ise fitness egzersizlerine başvurulur.

Egzersizler uygulanırken herhangi bir şekilde standartlıktan ya da klasik yöntemlerden bahsedilemez. Kişilerin hayat tarzı, vücut tipleri ve beslenme alışkanlıklarına göre uzmanlar tarafından çeşitli fitness egzersizleri önerilebilir.

Vücut geliştirme ile fitness egzersizleri arasında ise iki farklı temel fark yer alıyor. Fitness vücut geliştirmek için yapılan bir egzersiz değildir. Fitness sağlıklı ve kondisyonlu bir hayat için yapılır. Fitness egzersizlerinde kardiyovasküler çalışmalar ağırlık çalışmaları ile birlikte yapılır. Böylelikle kaslarda aşırı büyüme gözükmez, sadece daha sıkı ve fit bir görünüm elde edilir.

Fitness Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Fitness egzersizleri sayesinde vücudunuzda östrojen, endorfin ve testosteron hormonları bolca salgılanmaya başlar. Bu durum ise psikolojik olarak kendinizi daha zinde ve enerjik hissetmenizi sağlar. Vücudunuzun da fitness ile forma girmesi ile birlikte özgüveninizde de artış olur.

Metabolizma ve enerjiyi arttırmaya da yarayan fitness egzersizleri, psikolojik iyileşme sağladığı için stresten uzak bir hayatı sizlere sunar. Kalp ve damar sisteminiz güçlenirken, kalp krizine yakalanma riskiniz düşüş yaşar.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir