Anasayfa / +Manşet / Pilates Nedir ve Pilates Topuyla Yapılan Hareketler

Pilates Nedir ve Pilates Topuyla Yapılan Hareketler

Pilates, bedeni sıkılaştırır ve toparlar. Bölgesel yağlanmalar sebebiyle oluşan deri sarkmalarını önler. Metabolizmayı hızlandırır, kan akışını düzene sokar. Pilatey yaparken bazı aletlere ihtiyaç duyulur. Pilates topu, pilatesin en önemli egzersiz aletlerinden biridir. Pilates, hastalıkların çözümü için de önerilen bir spor çeşididir. Orta yaşlarda olan insanların pilatese başlamasıyla yaşlanma belirtilerinin önüne geçildiği bilinir.

Pilates Topu ile Pilates Hareketleri Nasıl Olur?

Pilates egzersizleri ile bölgesel yağlanmalardan kısa sürede kurtulursunuz. Pilates topu üzerinde sizlere belirli hareketler verilir. Doğru nefes alma tekniklerini öğrenerek, pilates sporuna başlarsınız. Pilates toplarıyla dengede durmayı, esnemeyi ve tüm hareketleri yapmayı öğrenerek kaslarınızın güçlenmesine yardımcı olursunuz. Vücut merkezi olan, karın bel ve kalçayı, pilates topları üzerinde hareket ettirmesini öğrenerek hareketlerinize esneklik getireceksiniz.

Pilates Topu Özellikleri Nelerdir?

Pilates topu ile birçok hareket yapılır. Doğru duruş pozisyonu, popo sıkılaştırma, yan beli esnetme, bacak açma ve mekik çekme hareketleri. Fitness hareketlerine başlamadan önce ilk olarak pilates topları üzerinde ısınma hareketleri yaparsınız. Topların garantili olması önemlidir. Kutu üzerinde özellikle garanti koşullarına dikkat etmelisiniz. 55, 65 ve 75 cm seçenekleriyle farklı top seçenekleri bulunur. Topları seçerken boyunuzla orantılı olmasına dikkat ediniz. 1,50 ile 1,65 cm boyu olanlar için top büyüklüğü 55 cm olmalıdır. 1,65 ile 1,80 arasında boya sahip olanların kullanacağı pilates topu ise 65 cm olması gerekir. 1,80 ile 1,90 cm boya sahip olanların kullanacağı pilates topu büyüklüğü 75 cm’dir. Pilates toplarınız kendi pompaları ile şişirin ve sert şişirmeyin. Üstünde spor yapacağınız için esneklik payı bırakın. Oturduğunuz zaman pilates topunun hafif çukurlaşması gerekir.

Pilates toplarıyla evlerinizde de sporun keyfine varacaksınız. Spor salonlarında öğrendiğiniz hareketleri, evinizin rahatlığında tekrar edebilirsiniz. Pilates topları vücudun üst kısımlarını toplar. Bacaklarınızı da güçlendirir. Spor alışkanlığının küçük yaşlarda kazanılması gerekir. Piyasada çocuklarınız için küçük pilates topları bulunur. Çocuklarınızla beraber evinizde pilates hareketlerini yaparak, ailecek sağlığınıza olumlu katkılar sağlarsınız. Sağlıklı bir bünye için her zaman doğru spor tekniklerinin uygulanması gereklidir.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir