Anasayfa / +Manşet / 0850 Nerenin Kodu?

0850 Nerenin Kodu?

Son birkaç yılda hemen herkes cep telefonun ekranında 0 850 ile başlayan bir telefon numarası görmüş, bu nomadik numaralar tarafından mutlaka aranmıştır. Çünkü bu telefon numaralarının sağladığı faydaların daha net anlaşılmasıyla birlikte kullanım oranlarında da ciddi bir artış meydana geldi. Dolayısıyla pek çok kişi 0850 nerenin kodu sorusunun yanıtını merak etmeye başladı.

Özellikle bu kod ile başlayan bir telefon numarası tarafından aranan kişilerin sıklıkla sorgulamaya başladığı 0850 nerenin kodu sorusunun yanıtı aslında “hiçbir yerin” olmalıdır. Çünkü bu telefon kodu sanıldığı gibi herhangi bir bölgenin alan kodu değildir! Yurt dışında başka Amerika olmak üzere birkaç ülkede bir bölgenin alan kodu olarak bu telefon numarası kullanılmaktadır.

Ancak ülkemizde kullanılan bu hatlarla yurt dışında kullanılan ve aynı rakamlardan oluşan alan kodlarının hiçbir bağlantısı, ilgisi yoktur. Ülkemizde kullanılan bu hat ve dolayısıyla 0 850 ile başlayan telefon numaraları nomadik numaralar olarak adlandırılır. Alan kodu olarak düşünülebilir olsa da herhangi bir bölgenin kod numarası olarak düşünülmemelidir. Çünkü tamamen adresten bağımsız telefon numaralarıdır.

0850 Numaralı Hatlar Taşınabilir mi?

Bu hatlar taşınabilir özellik taşımaktadır. Bu yüzden bir adrese bağlı olarak alınmaları ya da bir adres üzerine tahsis edilmeleri de gerekmez. Zaten bu hatların tahsisi için başvurular da herhangi bir adres üzerinden yapılmamaktadır. Son yıllarda bu telefon numaraları ile daha sık karşılaşılmasının nedeni ise, hemen her firmanın çağrı merkezlerinde bu telefon numaralarının yani nomadik telefonların kullanılıyor olmasıdır.

Aramaların cevaplanması durumunda karşınıza bir firma yetkilisinin çıkma ihtimali de son derece yüksektir. Şahsi kullanım için de bu telefon numaraları bireylere tahsis edilebilmektedir. Ancak ülkemizde nomadik numaraları şahsi olarak kullananların sayısının son derece az olduğunu da belirtmek isteriz. Daha ziyade, firmalar tarafından kurumsal bir hat olarak kullanılmaktadır.

Bunun nedeni de ülkenin herhangi bir yerinden internet bağlantısı sayesinde telefon ile iletişimin sağlanabiliyor olmasıdır. Çağrı merkezi sistemlerine entegre edilmesi durumunda çağrılar internet bağlantısı olan herhangi bir yerden karşılanabilmekte ve aynı zamanda arama da yapılabilmektedir. Aynı zamanda firmaların şehir değiştirmeleri gerektiğinde numaranın transfer edilebiliyor olmasının da bu talep yoğunluğundaki payı oldukça büyüktür.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir