Anasayfa / +Manşet / 0850 Telefon Numarası Nereye Aittir?

0850 Telefon Numarası Nereye Aittir?

Son günlerde hepimize dikkatimizi çeken farklı alan kodlu numaralardan telefonlar gelmektedir. Telefonla yapılan sahtekarlıklara maruz kalmamak için bu tür telefonlara genellikle kuşkuyla yaklaşıyoruz. Bunun için de geçerli sebeplerimiz var. Bugün pek çok kişi telefonla dolandırılmakta ve yetkililer bu tür telefonlara karşı halkı uyarmaktadırlar. İletişim teknolojilerindeki çok hızlı gelişmeler insanlara büyük rahatlık sağlamakla birlikte bazı güvenlik sorunlarının da yaşanmasına neden olmaktadır. İletişim teknolojilerinin son gelişmelerinden yeterince haberdar olmadığımız için de 0850 telefon numarası ile arandığımızda bir rahatsızlık yaşamaktayız. Oysa bu hat ülkemizde yeni kullanılmaya başlayan ve sabit telefon numaralarında yaşadığımız sorunları ortadan kaldıran bir hizmettir.

Bu telefon numarasını sabit telefon kullanan ama bir adrese bağımlı olmak istemeyenler tercih etmektedir. Ülkemizde sabit telefon numaraları bulunduğu ilin alan kodu ile başlamaktadır. Örneğin Ankara’nın alan kodu 312 dir ve telefon numaraları bu alan kodu ile başlar. Ankara’dan başka bir ile taşınmak istediğinizde ise bu numara değişmese bile alan kodu değişeceği için numaranız da değişmiş olur. Özellikle şirketler için bu durum bazı iletişim sıkıntılarının yaşanmasına neden olur. Yeni telefon bilgilerinin müşterilere iletilmesi zaman alacaktır. Yani sabit telefonların alan kodlarının coğrafi bir anlamı vardır. Hangi ilden arandığınızı ya da arayacağınız telefonun hangi ilde olduğunu bilebilirsiniz. Oysa 850 ile başlayan telefon numarasının coğrafi bir anlamı yoktur, bir ile ya da bölgeye bağımlı numara değildir. Online olabileceğiniz her yerde 0850 telefon numarası kullanabilirsiniz ve bu yüzden de bu numaralar göçebe numaralar olarak adlandırılır.

0850 Telefon Numarası ile Hızlı ve Ucuz İletişim

0850 ile başlayan telefon numaralarını ilk defa Koç. Net kuruluşu olan Biri ADSL ve Telefon Hizmetleri vermekteydi. Ama şimdi Türk Telekom da isteyen bireysel ve kurumsal müşterilerine bu telefon numaralarını vermeye başlamıştır. Göçebe telefon numarası alan abone bu numarayı dilediği kadar hiç değiştirmeden kullanabilmektedir. Ayrıca bir başka şehre taşınsa bile alan kodu değiştirmesi gerekmeyecektir, aynı numarayla istediği yere taşınabilecektir. Göçebe telefon numaraları BTK tarafından iletişim şirketlerine tahsis edilmekte, bu şirketler de son kullanıcının hizmetine açmaktadır. Aynı iletişim şirketinden numara almış aboneler birbirleriyle ücretsiz konuşabilmektedirler.

Bu yeni telefon numaraları cep telefonlarından arandığında sabit telefon aramaları gibi ücretlendirilmektedir. Ama 444 lü telefonlara göre çok daha ucuz oldukları için özellikle kurumsal aboneler son yıllarda hızla 0850 telefon numarası uygulamasına geçmektedirler. Bu numaralarda abonelik ücreti ve sabit ücretler yoktur. Konuştuğunuz kadar ücret ödemektesiniz. Bu yüzden de daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Ülkemiz iletişim alanında çok hızlı gelişmeler yaşamaktadır. Çok kısa bir sürede inanılmaz yenilikler, hizmetler olmuş ve güçlü alt yapılar oluşturulmuştur. Ayrıca iletişimde tekelleşme sona ermiş ve rekabet ortamı hazırlanmıştır. Bu rekabet hem gelişmiş iletişim teknolojilerinin kullanılmasını hem de bu hizmetlerden daha ucuz yararlanılmasını sağlamıştır. 0850 telefon numaralarını da bu kapsamda değerlendirmek gerekmektedir. Tabi insanların bu yeni gelişmelerden daha çabuk haberdar olması kullanım rahatlığı kazandıracaktır. Şu anda pek çok insan bu numaralardan arandığında telefonlarını bile açmamakta ve bir sahtekarlıkla karşılaşmak istememektedir. Bu yüzden bu hizmetlerin gelişen teknolojinin insanlığa sunduğu nimetler olduğunu, hızlı ve ekonomik iletişim hizmetleriyle insanların daha rahat edeceğini anlatmak ve duyurmak gerekmektedir. 850ile başlayan numaralar sabit telefon numaralarıdır ama hangi ile ait olduğu bilinmemektedir. Çünkü bu numaralara sahipseniz, numaranızı dilediğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

twitter

Twitter Çöktü!

Dünyaca ünlü sosyal paylaşım platformu Twitter çöktü. Siteye saat 23.00 itibariyle erişim sağlanamadı. Sorun yaklaşık 15 dakika …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir