Anasayfa / +Manşet / 5 Adımda Windows 10 Formatlama
windows logo
windows logo

5 Adımda Windows 10 Formatlama

CD siz Format Atma

Bilgisayarlar ülkemize ilk geldiği dönemlerde, bilgisayarlara format atmak ve donanım problemleri yaşanıyordu. Artık internetin gelişimi ve 7 den 70 e herkesin çözebildiği problemler ve tüketimi kolaylaşan bilgisayar sistem arızalarında çözüm olan formatı nasıl atılacağını bilmeyenler ve Windows 10 a diğer klasikleşmiş Windows sürümleri kadar alışamayanlar için, adım adım, cd siz format atma nasıl uygulanır hep birlikte bakalım.

1.Adım

Windows 10 başlat menüsüne girerek  “Ayarlar” yazıyoruz.

windows 10 yükleme
windows 10 yükleme

2.Adım

Karşımıza gelen menüde Windows 10 Güncelleştirme ve Güvenlik (Windows update, yedekleme, kurtarma.) bölümüne gelerek giriş yapıyoruz.

windows 10
windows 10

3.Adım

Tekrar karşımıza çıkan menüde sol kısımda Windows 10 kurtarma yazan yere tıklıyoruz.

windows logo
windows logo

4.Adım

Kurtarma menüsüne geldiğimizde size nasıl bir yol izlemek istediğinizi soracaktır. Eğer ihtiyacınız olan yedeklemelerinizi yaptıysanız “Her şeyi kaldır”, fakat yedeklemenizi yapmadıysanız ve halen dosyalarınıza ihtiyacınız var ise “Dosyalarımı sakla” seçeneğini tercih edin. Eğer amacınız temiz bir kurulum yapmak ise “Her şeyi kaldır”  seçeneğini tercih etmelisiniz. “Fabrika ayarlarına geri yükle” seçeneğini seçerseniz bilgisayarınızı ilk aldığınız işletim sistemine geri dönecektir. Fakat bu seçeneği seçerken dikkat edin, eğer bilgisayarınızı aldığınız da “Windows 8” yüklü ve bunu yükselterek “Windows 10” a geçtiyseniz, bu seçenek ile tekrar Windows 8 e dönecektir bilgisayarınız.

windows 10 format disk temizleme
windows 10 format disk temizleme

5.Adım

İlk seçenekte yalnızca dosyalarımı sil, diğerinde ise hard diski tamamen temizle var. Bu seçeneklerden sonra geriye sadece işlemin bitmesini beklemek kalıyor.

windows 10 format
windows 10 format

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

şehit

Türkiye Şehitlerini Uğurluyor!

Adana Şehidini Uğurladı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin Afrin kentinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olan …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir