Anasayfa / +Manşet / Akbank Sistemleri Devre Dışı

Akbank Sistemleri Devre Dışı

Akbank Sistemleri Devre Dışı!

 

Bugün saat saatlerinde Akbank’ın sistemlerinde çöküntü yaşandı. İnternet şubesi, mobil, ATM ve POS cihazları uzun bir müddet kullanım dışı kaldı. Akabinde bankadan ilk açıklama yapıldı.

Ülkemizin en büyük bankalarından birisi olan Akbank, sabah erken saatlerinde büyük bir sistemsel sorunla karşılaştı.

Nedeni henüz bilinmeyen bir sebeple sabah saatlerinden itibaren yaşanan problemle internet şubesi, ATM, mobil gibi sistemler çökerken aynı zamanda POS cihazları da kullanım dışı kaldı.

Problem Neyden Kaynaklanıyor?

Şu an için kaynaklardan sistemsel çöküşün nedeni ile ilgili net bir bilgi gelmiş değil. Fakat problemin muhtemel kaynağı göz önüne alındığında bu sorun yazılımsal, donanımsal ve güvenlik olmak üzere 3 başlıktan biri olması yönünde.

Yazılımsal bir problem olabileceği gibi bankanın veri tabanı ile alakalı donanımsal bir sorun olması da mümkün. Bunların yanında bankanın sistemlerine siber bir saldırı da söz konusu olabilir.

Bankadan İlk Açıklama

Sabah erken saatlerden itibaren sistemlerinde bir çöküş meydana gelen Akbank, “Sistemlerimizde oluşan geçici yavaşlama ve kesintiler ortadan kalkmıştır” şeklinde bir açıklama yapmış olsa da hala bankanın web sitesine girişlerde problem yaşanıyor.

Bununla birlikte bu kadar uzun bir kesinti oluşması nadir görülebilecek bir olay. Bu nedenle umuyoruz en kısa zamanda bu sistemsel sorun çözülür ve hem müşteriler hem de banka işlemlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

 

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

Anakart Fiyatları

Kullanmakta olduğunuz cihazlar için tercih edebileceğiniz farklı modellerde belirlenmiş olan anakart fiyatlar özellikle bütçenize uygun …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir