Anasayfa / +Manşet / Bir Bilgisayar Simülasyonunda mı Yaşıyoruz?

Bir Bilgisayar Simülasyonunda mı Yaşıyoruz?

Her şey 2003 yılında Oxford Üniversitesi’nden bir filozof olan Nick Bostrom’un ortaya attığı ilginç bir soru ile başladı. “Gerçekler aslında başka bir realitede var olan bir bilgisayar dünyası olsaydı ne olurdu? Silas R. Beane, Zohreh Davoudi ve Martin J. Savage, evren kavramını büyüleyici bir bilgisayar simülasyonu olup olmadığını belirlemenin nasıl mümkün olabileceğini düşünmeye başladılar. Bu, fizikçilerin hepimizin sadece bilgisayar verileri olduğunu gösterebilecek olası bir teori önerdiğinde ortaya çıktı. Eminiz günün sonunda gerçekten bilmek istemeyeceksiniz.

Evrende Bir Kafeste miyiz?

Hepsi kafes ölçme teorisi ve kuantum chromodynamics (QCD) ile başlıyor. Biz evrendeki dört temel kuvvetten elektromanyetizma, zayıf nükleer kuvvet ve yerçekimini biliyoruz. Kafes teorisi ve kuantum teorisi atom altı parçacıkları bir arada tutan kuvvet olan yoğun nükleer güce odaklanır. Dört temel gücün en güçlüsü ama en kısa menzilli olanı Kuantum kromodinamiği, dört uzay-zaman boyutunda güçlü kuvvetin temel doğasını açıklayan bir teoridir.

Bilgisayar Simülasyon Hikâyesi

Yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) kullanan araştırmacılar, (chromodynamics) QCD’yi incelemek için inanılmaz derecede küçük bir evrene benzetirler. Nano ölçeğe göre daha küçük femto ölçeğinde. (Bir nanometre = metreküpün milyarda biridir, 1 femtometre = bir katrilyon) Bu simülasyonda, araştırmacılar uzay-zaman sürekliliğini temsil etmek için bir kafes yapısını kullanıyorlar. Bu evrende olabildiğince küçük bir şekilde küçülürsek, belirli enerjilerin kafesle nasıl etkileşime girdiğini gözleyerek bunun bir yapı olduğunu algılayabiliriz. Evrende bu enerji kozmik ışınlar olabilir.

Bilim adamları, “kozmik ışınlar kendi evrenimizin etrafında bir kafesmiş gibi davranıyorlarsa bu, kafes ölçer teorisi ile aynı teknikleri kullanan bir bilgisayar simülasyonunun içine girdiğimizi gösterir.” iddiasını savunuyor. Teoride ispatlanan bir görüş, ancak, bu kozmik ışınları algılayacak ve davranışlarını ölçebilecek kadar yeterince sofistike ve güçlü bir teknoloji geliştirmeliyiz.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

abd

Ege’de Sular Isınıyor! AB Tarafını Seçti!

Bodrum açıklarındaki Kardak kayalıklarında, dün gece başlayan hareketlilik sürüyor. Bölgeye, saat 14.30’da, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir