Anasayfa / +Manşet / Bulut Bilişim Teknolojisi Hayatımıza Neler Getiriyor

Bulut Bilişim Teknolojisi Hayatımıza Neler Getiriyor

Sürekli gelişen modern dünyamızda artık pek çok farklı pek çok yenilikçi ve modern teknolojiler hayatımız içerisinde en etkin şekilde yer almaya başladı. Özellikle günümüzde gelişen teknolojinin sağladığı yeni nesil imkanlar ile internetin günlük yaşam içerisindeki önemi kat be kat artmıştır. Günümüzde artık birbirinden farklı alanlar içerisinde hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak internet etkin şekilde kullanılmaktadır. İnternet özellikle de sağladığı büyük kolaylıklar ve var olan ihtiyaçlara ve taleplere karşı sunduğu modern çözümler ile günlük yaşam içerisinde oldukça yaygın bir şekilde yoğun olarak kullanılmaktadır. Sanal platformların yaşamı daha kolay bir hale getirmesi ve pek çok alanda yenilikçi çözümler sunması nedeni ile hayatın her alanında internetle karşılaşmak oldukça doğal bir hale geldi.

Son dönemlerde çok sık bir şekilde hemen hemen her yerde karşılaşılan ve özellikle de kurumsal ihtiyaçlar konusunda modern çözümler sunmakta olan bulut teknolojisi, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de oldukça yaygın olarak kullanılmakta olan yeni bir sistemdir. Kurumsal düzeyde olduğu kadar bireysel alanda da insanlara büyük avantajlar sunan bulut bilişim teknolojisi, internet teknolojisinin çok daha ileri noktalara ulaşmasına neden oldu. Çevrim içi bilgi dağıtımı olarak kısaca dilimizde açıklanabilen bu yeni nesil teknoloji, bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımlarının yapılabilmesine olanak sağlamakta olan hizmetler için kullanılan genel bir isimdir. Bu nedenle günümüzde hemen hemen her alanda sıklıkla karşılaşılmakta olan bu popüler teknoloji bir ürün değil, tam tersine bir hizmettir.

Kurumsal Açıdan Bulut Bilişim Teknolojisinin Avantajları

Ana kaynak üzerinde yer alan yazılım ve bilgilerin paylaşımlarının yapılabilmesine olanak sağlayarak, hali hazırda var olan bilişim hizmetinin bilgisayarlar ve diğer yeni nesil cihazlar üzerinden elektrik dağıtıcı sistemlerine benzer şekilde bilişim ağı üzerinden kullanılması hizmeti olarak da tanımlanabilmektedir. Bu yeni nesil teknolojide var olan bulut kavramı, dosyaların ya da verilerin sağlanmakta olduğu temsil etmektedir. Özellikle de genel bir biçimde işlem yapma ve saklama pozisyonlarının aynı aygıtta bulunması durumu çok geleneksel bir hale gelmiştir. Ancak saklama açısı bulutlara yani saklama ve altyapı hizmeti bulunduran hizmet şekillerine doğru yönelmektedir.

Bu yöndeki atılımların gerçekleştirilmekte olduğu ilk uygulamaları, internet sağlayıcıları tarafından, yedekleme hizmeti sunulabilmesi amacı ile verilen bulut hizmetleridir. Daha kısa ve daha anlaşılabilir bir anlatım ile bulut bilişim teknolojisi, bir noktada yer alan ve tamamen güvenli olan verilerin ya da dosyaların tek bir noktadan ulaşılabilir olması ve yönetilebilir olması gibi büyük kolaylıklar ve yeni nesil olanaklar sunmakta olan bir teknolojidir. Özellikle de kurumsal alanda sağlamakta olduğu büyük kolaylıklar nedeni ile günümüzde kurumsal yapılar tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Kurumsal hizmetler sırasında daha modern, daha kaliteli ve daha pratik hizmetlerin müşterilere sunulabilmesi ve yapı içerisinde işlerliğin daha hızlı olmasına olanak sağlayacak modern çözümlerin sunulması gibi pek çok konuda yeni nesil imkanlar sunması nedeni ile oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında da bulut teknolojilerinde tek merkez üzerinde yer alan verilerin ya da dosyaların ulaşılabilmesi ve yönetilebilmesi gibi konularda sağlanan kolaylıkların dışında da bunların güvenliğinin en yüksek düzeyde sağlanması da hem kurumsal hem de bireysel kullanıcılar tarafından bu denli yoğun bir şekilde ilgi görmesine neden olmaktadır. Günümüzde özellikle kurumsal ya da bireysel gibi birbirinden tamamen bağımsız ve farklı alanlarda dahi var olan ya da oluşan ihtiyaçlara göre farklı hizmet modellemelerinden ve sunucu sistemlerinden yararlanılarak, pek çok farklı türde ihtiyaca yönelik olarak hizmetler sunulmaktadır.

Editör: Tuncay Tekin

İlginizi Çekebilir

çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Mevkidaşlar ile Görüştü!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “DEAŞ’la Mücadele Uluslararası Koalisyonu (DMUK) Dışişleri Bakanları Toplantısı” ve “Irak’ın Yeniden İmarı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir